Hogyan csökkentsd a kiadásaidat és növeld a bevételeidet egyetemistaként?

Richter Ádám
Richter Ádám
Olvasási idő: 8 perc

Tipp: Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

A money.hu célja, hogy jól járj! Ezért ingyenesen és regisztráció nélkül összehasonlíthatod kalkulátorainkban a pénzügyi termékeket, és minden fontos tudást, tapasztalatot átadunk cikkeinkben. Szakértőink díjmentesen és személyre szabottan válaszolnak kérdéseidre, segítenek hitel vagy megtakarítás, befektetés témában is.

A diákszámla nyitása csak az első lépés. Ha felvettek az egyetemre, fel kell mérned, hogyan tudnád csökkenteni a kiadásaidat és növelni a bevételeidet. Mindkettőhöz adunk tippeket, hogy hosszú távon is tartható legyen a költségvetésed.

Olcsó diákszámla választása

Először is szükséged lesz egy bankszámlára, de nem mindegy, hogy melyiket választod. Banktól függően 24-26 éves korig vehetsz igénybe diákszámlát. Ezek egy részéhez hallgatói jogviszony (diákigazolvány) szükséges a számlanyitáskor, de valahol csak az életkor számít. Bár a diákszámlák jellemzően olcsóbbak a hagyományos bankszámláknál, ezeknek a díjai között is nagyok az eltérések. Ráadásul nem is minden bank forgalmaz diákszámlát. Mivel a beérkező jövedelmet jutalmazzák díjkedvezménnyel, így ezeknél a bankoknál kifejezetten drága lehet a bankszámla fenntartása kereset hiányában.

Az első évben sok bank ad díjkedvezményt, ám ez becsapós lehet, mert a második évtől megemelhetik a díjat. Éppen ezért mi a második év alapján hasonlítottuk össze a költségeket:

éves költség a második évtől
Gránit Diákszámla0 Ft
OTP Bázis Számla Junior kedvezménnyel0 Ft
MBH Duna Quantum Számlacsomag1 990 Ft
Erste Bank Egyszámla Díjcsomag Diák2 692 Ft
MagNet Bank Házhozszámla4 188 Ft
UniCredit Diákszámla Zéró online számlanyitással5 197 Ft
Oberbank Diákszámla5 408 Ft
CIB ECO ForYou Bankszámla6 522 Ft
K&H Ifjúsági számlacsomag6 794 Ft
Raiffeisen Yelloo számla7 780 Ft
KDB Bank Net számlacsomag17 668 Ft
MBH Belépő Számlacsomag23 160 Ft

Forrás: money.hu diákszámla-kalkulátor, 2024.09.17.

Egy bankszámla 0 és 23 ezer forintba is kerülhet évente, tehát tényleg jelentős különbségek vannak köztük. A legtöbb bankszámlát online is meg tudod nyitni, sőt egyre gyakrabban a szelfis számlanyitás is rendelkezésre áll.

A számlanyitás mellé különféle akciók társulhatnak, ezeknél vedd figyelembe az akció időtartamát, és hogy kell-e hozzá bizonyos feltételeket teljesíteni:

Ha diákhiteled van, akkor amellé ingyenes Diákhitel Számlát nyithatsz négy banknál.

Költségvetés készítése

Most, hogy megvan a bankszámla, és tudod is, hogy mennyibe kerül, ideje elkészíteni a költségvetést, hiszen ha nem tudod, mennyi kiadásod és bevételed van egy hónapban, akkor nehéz a pénzt beosztani.

A bevételek és a kiadások áttekintésére már a mobilbankok is képesek, ezeknek a használhatósága bankonként eltérő. Ha ez nem felelne meg az igényeidnek, akkor számtalan költségkövető, pénzügyi tervező alkalmazás lehet a segítségedre, ajánlottunk is ezek közül 5+1-et:

Amiket a kiadásoknál gondolj át:

  • lakhatás költségei: kollégiumi vagy albérleti díj, utóbbinál rezsiköltség is,
  • közlekedés: közösségi közlekedési bérlet, MOL Bubi stb.,
  • tandíj, ha nem államilag finanszírozott képzésre kerültél,
  • diákhitel törlesztője: elég akkor törlesztened, amikor végeztél az egyetemen, de előbb is elkezdheted,
  • étkezés,
  • ruházkodás,
  • szépségápolási termékek,
  • háztartási szerek,
  • kondibérlet,
  • előfizetések: Netflix, Spotify stb.,
  • szórakozás,
  • vésztartalék/megtakarítás, ha van rá lehetőséged. 

Ezek alapján látni fogod, hogy mennyibe kerülnek a létfontosságú kiadások, amiket mindenképp fedezni kell. Ezek egy része előre tervezhető, fix összeg, más részük – pl. étkezés – havonta változhat, de ha rendszeresen vezeted a kiadásaidat, akkor előbb-utóbb kialakul, hogy átlagosan mire mennyit költesz.

Még ezeken is lehet spórolni: ha főzöl otthon, az olcsóbb, mint ha ételt rendelnél, és sokszor még egészségesebb is. Az élelmiszereket olcsóbb lehet nagyobb mennyiségben, nagyobb kiszerelésben megvenni, ami arra ösztönöz, hogy előre tervezz. Ha kevesebbet jársz boltba, kevesebb a kísértés is, hogy drága, de nem létfontosságú élelmiszereket vegyél (pl. csipsz, édesség). Könyveket használtan is vehetsz, ugyanez a ruhákra is igaz, ami nemcsak fenntarthatóbb, de újabban trendi is.

egyetemista lány a könyvtárban egy könyvért nyúl, olcsó diákszámlája van, amivel spórolhat

A másik csoportba a kényelmi, “luxus” kiadások kerülnek, amiken a leginkább spórolni lehet. Ezzel összhangba hozhatod a vágyaidat és az anyagi lehetőségeidet: hiába szeretnél valamit, ha egyelőre nem engedheted meg magadnak. Cserébe a költekezés nem megy a létfontosságú kiadások rovására.

Bevételeknél a szülői támogatást, a diákhitelt, az ösztöndíjat, az állami támogatást veheted például figyelembe, és ha diákmunkát vállalsz, akkor ezeken kívül a munkabért is. Ha túl sok az olyan kiadásod, amiből egyszerűen nem tudsz jobban lefaragni, akkor kénytelen vagy a bevételeidet növelni.

Járj utána a kedvezményeknek, támogatásoknak

A diákigazolványod számos kedvezményre jogosít fel: olcsóbb a közlekedés, a mozijegy vagy a kulturális programok, de ezeken kívül is sok példát lehetne sorolni. Ezért mindig tudakozódj, hogy jár-e diákkedvezmény, és ha igen, élj a lehetőséggel!

Nézz utána annak is, hogy egyetemistaként milyen szociális támogatásban vagy tanulmányi ösztöndíjakban részesülhetsz. Frissen felvett hallgatóként alaptámogatásra lehetsz jogosult, szociális és rendkívüli szociális támogatást viszont később is igénybe vehetsz, emellett tankönyvtámogatást is kaphatsz. Az egyetem által odaítélt ösztöndíjaknak a Felvi.hu ösztöndíjkeresőjében is utána tudsz nézni oktatási intézményenként.

A Bursa Hungarica ösztöndíj minden egyetemen igényelhető, és az olyan nappali tagozatos hallgatók kaphatják meg, akik a szociális helyzetük alapján rászorulnak a támogatásra, akár állami ösztöndíjas, akár költségtérítéses képzésre járnak, vagy esetleg felsőoktatási szakképzésben tanulnak. Az ösztöndíjat a települési önkormányzatok ítélik oda a legjobban rászoruló, területükön állandó lakóhellyel rendelkező hallgatóknak, amelynek összege általában 5-10 ezer forint között alakul, és 10 hónapon keresztül folyósítják. Az önkormányzatok ezen kívül is adhatnak ösztöndíjat, ahogy az például Szegeden történik.

35 év alatt kérheted a nyelvvizsga díjának visszatérítését az első sikeresen letett nyelvvizsga után. A támogatás összege a nyelvvizsga ténylegesen befizetett díja, de maximum a minimálbér 25 százaléka (2024-ben 66.700 forint).

Diákhitel felvétele

Ha így sem tudod finanszírozni a létfontosságú kiadásokat, akkor diákhitelt igényelhetsz. Diákhitelt tandíjra és a megélhetésed költségeinek fedezésére is vehetsz fel. Éppen ezért több típusa is van, és az is eltérő, hogy melyiknél mennyi pénzt lehet felvenni:

  • Diákhitel1: havi 15.000 Ft-tól 150.000 Ft-ig terjedő összeget vehetsz fel, vagy tanulmányi félévenként egy összegben legfeljebb 750.000 Ft-ot.
  • Diákhitel2: az önköltséges félévek tandíja.
  • Képzési Hitel: felnőttképzésben maximum 500.000 forint, míg szakképzésnél legfeljebb a képzési díj összegét veheted fel. 

Előbb is törlesztheted ezeket, de csak a tanulói vagy felnőttképzési jogviszony megszűnését követő 4. hónaptól kötelező elkezdeni a törlesztést. A havi törlesztőrészlet a minimálbérhez, majd a fizetésedhez igazodik, ezért nem kell tartanod a túlzott eladósodástól.

Ha diákhiteled van, akkor ingyenes Diákhitel Számlád is lehet. Négy banknál lehet igénybe venni, amelyek az egyéb kedvezményekben versenyeznek egymással.

Diákmunka keresése

A bevételeidet diákmunkával is növelheted, amit részmunkaidőben is végezhetsz. A munkáltatónak különösen megéri iskolaszövetkezeteken keresztül diákokat alkalmaznia, mivel ilyenkor sem neki, sem a diáknak nem kell járulékot fizetnie. 2022. január 1-jétől a 25 év alattiaknak nem kell szja-t fizetniük az előző év júliusi bruttó átlagbér mértékéig, ez a 25 alatti diák munkavállalókra is igaz. A kedvezmény érvényesítéséhez semmit sem kell tenned, automatikusan érvényesül, és a 25. életéved betöltésének hónapjáig jár.

Ha iskolaszövetkezeten keresztül foglalkoztat a cég, akkor amiatt is járhat veled jól, mert nem minősülsz biztosított személynek, nem kell sem szabadságot, sem ünnepet, és betegszabadságot sem fizetni neked, csak a ledolgozott órákat kell kifizetnie.