2025. március 26-tól a nyugdíjasok is részesülhetnek támogatásban otthonuk felújításához az 5000 főnél kisebb településeken, a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Összegyűjtöttük, hogy a megjelent jogszabály alapján pontosan mely nyugdíjellátásban részesülők számára és milyen feltételekkel válik elérhetővé ez a lehetőség.
A korábban népszerű otthonfelújítási támogatás 2025. január 1-jén ismét elérhetővé vált a preferált kistelepüléseken azok számára, akik gyermeket nevelnek, és megfelelnek az előírt feltételeknek. (Házaspárok esetén legalább az egyik félnek igazolnia kell egyéves, folyamatos társadalombiztosítási jogviszonyt.) Ezek a feltételek azonban eddig szinte teljesen kizárták a nyugdíjasokat a programból.. A jogszabály szerint ugyanis a gyermek a 25. életévét nem töltheti be, így akinek ennél idősebb gyermeke van, az már nem jogosult a támogatásra. A nyugdíjasok ezen felül a társadalombiztosítási szabályok szerint ugyan egészségügyi szolgáltatásokra jogosultak, de nem biztosítottak, így részükre nem állítható ki TB jogviszony igazolás (kivéve, ha a nyugdíj mellett dolgoznak is).
A nyugdíjasoknak sem a gyermeknevelés, sem a TB jogviszony igazolása nem feltétele az otthonfelújítási támogatás igénylésének.
Ellátások, melyek a vidéki felújítási támogatásra jogosítanak
Az alábbi nyugdíj-típusú ellátásokban részesülők számára érhető el a támogatás:
- a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerinti öregségi nyugdíj
- özvegyi nyugdíj (a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltését követően)
- a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyéb törvények módosításáról szóló törvény szerint – a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltését követőenokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban
- korhatár előtti ellátás
- szolgálati járandóság
- átmeneti bányászjáradék
- táncművészeti életjáradék
- a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegély (nyugdíj)
- egyházi jogi személytől nyugdíj
- öregségi, munkaképtelenségi járadék
A támogatás akkor is igényelhető, ha jelenleg a folyósítás szünetel.

Kép forrása: Getty Images
Igénylési feltételek nyugdíjasoknak
- Azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak közösen, együttes igénylőként igényelhetik.
- Az igénylő magyar állampolgár, a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak tekintendő, vagy szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó, a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorló nagykorú, cselekvőképes természetes személy lehet.
- Az igénylő, illetve gyermeke vagy szülője – együttes igénylés esetén az igénylők együtt, illetve gyermekeik vagy szüleik – a támogatással érintett lakásban együttesen legalább 50%-os mértékű, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdoni hányaddal kell, hogy rendelkezzenek.
- A támogatással érintett lakásban lakóhellyel kell rendelkezni (állandó lakcímmel).
- Az igénylő(k)nek nem lehet 5000 forintot meghaladó köztartozása.
- Bentlakási kötelezettséget kell vállalni a támogatással érintett ingatlanban a támogatás folyósításától számított 5 évig.
Amennyiben korábban (2021-2022-ben) már igénybe vette a nyudíjas igénylő az otthonfelújítási támogatást, csak akkor pályázhat az új támogatásra, ha a korábbi 3 millió forintos keretösszeget nem használta fel teljes egészében. Kizárólag a fel nem használt maradványösszeget igényelheti most. Nem jogosult az új támogatásra ugyanakkor az, akit az elmúlt 5 éven belül bármely otthonfelújítási támogatással kapcsolatban (akár a 2021-2022-es program során) a kapott összeg visszafizetésére köteleztek.
Le kell vonni a támogatást abban az esetben is, ha olyan lakásra venné fel az új támogatást, amelyre közeli hozzátartozója (aki jelenleg is tulajdonosa az ingatlannak) már kihasználta az előző felújítási támogatást.
Nem fogadható el a vidéki otthonfelújítási támogatás elszámolása keretében olyan számla, amelyet az igénylő a felújítással érintett lakás vonatkozásában már az alábbi támogatások kapcsán már elszámolt:
- “régi” falusi CSOK
- jelenlegi falusi CSOK
- “régi” Otthonfelújítási Program (RRF-REP-10.13.1-24 azonosítójú pályázat)
- jelenlegi Otthonfelújítási Program (KEHOP_Plusz-4.1.7-24 azonosítójú pályázat
- Napenergia Plusz Program
Hogyan segít az otthonfelújítási kölcsön?
A vidéki otthonfelújítási támogatás mellé maximum 6 millió forintos kedvezményes kamatozású, jelzálogalapú otthonfelújítási kölcsön is igényelhető. Ez azoknak lehet segítség, akik önerőből nem tudják megfinanszírozni a felújítás költségeit, mivel az otthonfelújítási támogatás utófinanszírozású. A kamattámogatást az állam a kölcsön teljes futamidejére, de legfeljebb 10 évre nyújtja. A kamattámogatás mértéke a meghatározott ügyleti kamatra vonatkozóan 3 százalékpont. A felújítás elkészülte után, amikor megérkezik a számlákkal igazolt költségekre az állami támogatás az Államkincstártól, az automatikusan az otthonfelújítási hitel tőketartozását csökkenti. A fennmaradó tartozás törlesztőrészleteit újraszámolják.
Az otthonfelújítási kölcsön igénylésének alapfeltétele a banki hitelképesség, ami nyugdíjasok esetében különösen fontos. A pénzintézetek ugyanis életkori korlátot alkalmaznak: jelzáloghiteleknél általában 70-75 éves korban húzzák meg a visszafizetés felső határát. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem a hitelfelvételkor, hanem a futamidő végén betöltött életkorra vonatkozik. Ez az életkori korlátozás alapvetően meghatározza a lehetséges futamidőt, ami viszont a jövedelmi helyzettől függően közvetlenül befolyásolja a felvehető hitelösszeget is.
A nyugdíjasok hitelfelvételének sajátosságairól szól alábbi cikkünk:
Ha a megítélt otthonfelújítási támogatás nem éri el a felvett kölcsön 25%-át, akkor az igénylő elveszíti a kedvezményes kamatot a teljes fennmaradó tartozásra. Sőt, az addig kapott kamatkedvezményt is vissza kell fizetni a Magyar Államkincstárnak 60 napon belül, méghozzá kamatostul.
Ha tehát már korábban (2021-2022-ben) igénybe vettél otthonfelújítási támogatást, és most csak a még fel nem használt részt igényelheted, akkor ügyelned kell a következőre: a most igényelhető támogatás legfeljebb négyszeresét veheted fel kedvezményes kölcsönként (de maximum 6 millió forintot).
Példa: Ha korábban már megkaptál 2,5 millió forint támogatást, és most még 500 ezer forintra vagy jogosult, akkor maximum 2 millió forint kedvezményes kölcsönt vehetsz fel (az 500 ezer × 4 = 2 millió). Nagyobb összegű kölcsön esetén elveszítenéd a kamatkedvezményt, és vissza kellene fizetned a korábban kapott kamattámogatást is.
Anyagköltség és munkadíj aránya
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de maximum 3 millió forint. A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a munkadíj 50-50%-os arányban szerepelhet. Az 50-50%-os arány ugyanakkor a támogatás összegére vonatkozik nem a számlaösszegre. Vagyis a támogatás felének anyagköltségnek kell lenni, a másik felének munkadíjnak.
Ez azt jelenti, hogy a munkálatok teljes költségének (azaz a számlák összegének) legalább a negyedét el kell érnie mind az anyag- mind pedig a munkadíjaknak. Amennyiben ez az arány nem teljesül, nem leszel jogosult a teljes támogatási összegre, hanem csak a kisebb összeg kétszeresére.
Például: ha az anyagköltség 5 millió forint, a munkadíj pedig 1 millió forint, akkor az 50-50%-os szabály alapján mindössze 2 millió forint támogatás jár (1 millió anyagköltségre és 1 millió munkadíjra), hiába költöttél összesen 6 millió forintot a felújításra.
Meddig, hogyan és mire igényelhető az otthonfelújítási támogatás?
Az otthonfelújítási támogatást az építési munkálatok befejezése és a számlák kifizetése után, legkésőbb 60 napon belül, de legkésőbb 2026. június 30-ig igényelheted. Ha több számlád van, az utolsó számla kifizetésétől számít a 60 napos határidő.
Az állami adó- és vámhatóság a Kincstár kérésére a támogatáshoz benyújtott számlák ellenőrzését már támogatás folyósítását megelőzően is elvégezheti. Amennyiben problémát észlelnek, akkor a támogatási kérelmet elutasítják. Ha már kiállításra került a támogatói okirat, akkor az visszavonásra kerül.
A támogatási kérelmet a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani, elektronikusan, postai úton (Magyar Államkincstár, 1938 Budapest) vagy személyesen. A Kincstár a beérkezett kérelmeket 90 napon belül elbírálja – elektronikus benyújtás esetén ez az időtartam 30 napra rövidül.
A támogatás sokféle felújítási célra felhasználható, legyen szó a belső terek korszerűsítéséről, a házhoz tartozó helyiségek felújításáról, esetleg cseréjéről, építéséről. Emellett olyan tevékenységek is finanszírozhatók belőle, mint a közműszolgáltatások kiépítése, akadálymentesítési munkák vagy a különféle korszerűsítések az ingatlanon belül és kívül, például az udvarban vagy kertben.
A jogszabály által meghatározott felújítási munkák listáját és további információkat az erről szóló összefoglalóban találhatsz: