Devizaváltás külföldön: jóval drágább lehet a nyaralás, ha nem megfelelően váltasz pénzt

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 4 perc

A külföldi utazások alkalmával a fizetés módjától függően akár 4–14% közötti különbség is lehet ugyanannak a vásárlásnak a forintban számított végösszegében, köszönhetően az átváltási árfolyamnak. A legnagyobb hibát általában azok követik el, akik nem néznek utána saját bankjuk elszámolási szabályainak, vagy forintban fizetnek külföldi terminálokon.

A legtöbb magyar utazó forintalapú bankszámlához tartozó kártyával fizet külföldön, ami többszörös devizaváltással járhat, különösen akkor, ha nem euróban vagy dollárban történik a tranzakció. A fizetés során ilyenkor először a helyi pénzt átváltják euróra vagy dollárra (a kártyatársaság árfolyamán), majd azt a magyar bank forintra konvertálja, jellemzően a devizaeladási árfolyamon – ami jelentős eltérés lehet a középárfolyamhoz képest. A végeredmény: akár 4%-os többletköltség.

Ráadásul a banki sms- vagy push-értesítések sem feltétlenül tükrözik a végleges összeget. A zároláskor jelzett összeg ugyanis csak előzetes információ, a végleges könyvelés az árfolyamváltozások miatt eltérhet – különösen, ha a kereskedő bankja napokkal később számol el a tranzakcióval.

„A leggyakoribb hiba, amit utazáskor a bankszámla-tulajdonosok elkövetnek, hogy a kártyás terminálon forintban kérik a terhelést – ezzel ugyanis akár 14%-kal is többe kerülhet a vásárlás. A terminált üzemeltető kereskedő ilyenkor saját árfolyamot alkalmazhat, ami jelentős extra költséggel járhat számunkra. Fontos tehát, hogy mindig a helyi pénznemben történjen a kártyás fizetés”

– hívta fel a figyelmet Korponai Levente, a money.hu vezetője.

Három magyar bank árfolyama akár jobb is lehet, mint a Revoluté

Az utóbbi években egyre többen fordulnak a Revolut, Wise vagy hasonló fintech megoldások felé. Ezek lehetővé teszik, hogy az utazás előtt vagy alatt egyszerűen, a hagyományos bankok többségéhez képest kedvező árfolyamon válts devizát. Előnyük a gyorsaság, az átlátható költségek és a többdevizás kezelés, de fontos tudni, hogy egy ideje már ezek a szolgáltatók sem középárfolyamon váltanak.

A Revolutnál a havi átváltási limitet túllépve 0,5–1% díjat számolhatnak fel, és hétvégi váltásnál 1 százalékos felárat kell fizetni. Emellett ezek a szolgáltatók nem tartoznak a magyar betétbiztosítási rendszer (OBA) hatálya alá, vagyis a náluk tartott pénzre nem vonatkozik az a magyar állami garancia, ami a magyar bankoknál jelen van.

Mára több hazai bank is kínál ugyanakkor alternatívát a fintech cégekkel szemben: az OTP, a Gránit és az Erste is biztosít limitált, díjmentes, ténylegesen középárfolyamon történő devizaváltást munkanapokon – akár a forintos kártyás fizetéskor is kedvező árfolyam mellett. A banki devizaszámlák és azokhoz kapcsolódó devizakártyák révén már előre is átváltható a kívánt összeg, és így elkerülhetők a meglepetésszerű átváltási költségek.

A készpénzes fizetés külföldön még mindig sokak számára biztonságosabbnak és kényelmesebbnek tűnik. Előnye, hogy egy jó hazai pénzváltónál kedvező átváltási árfolyamokat is ki lehet fogni. Hátránya viszont, hogy az átváltásnak lehetnek rejtett költségei, a megmaradt valuta visszaváltása drága lehet, nem mindenhol fogadják el a készpénzt, illetve lopás vagy elvesztés esetén nincs visszaigénylési lehetőség. A külföldi ATM-ekből történő készpénzfelvétel általában nagyon drága, kivéve ha a bankunk működik az adott országban is. Több pénzintézet ugyanis a bankcsoport egészében kedvezményes díjon kínál pénzfelvételt ügyfeleinek. Alapesetben egy fix díjjal+felvett pénz százalékával kell költségként számolni, épp ezért fajlagosan jobban megéri egy nagyobb összeget kivenni egyszerre, mint többször kevesebbet.

A legfontosabb biztonsági tippek külföldi nyaraláshoz

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és mi is arra hívjuk fel a figyelmet, hogy nyaralás előtt és alatt többféle fizetési módra készülj fel. A legjobb, ha van nálad bankkártya (lehetőleg digitalizált változatban, telefonon vagy okosórán is), némi készpénz, valamint járj utána annak is, hogyan számol el a bankod külföldön.

A kártyákat és a készpénzt ne tárold egy helyen, és fontos, hogy utazás előtt jelezd a banknak a külföldi tartózkodást (főleg ha EU-n kívül utazol), nehogy egy szokatlan költés miatt automatikusan letiltsák a kártyát.

nő az erkélyen Horvátországban nézi a tengert, külföldi pénzváltásnál vigyázni kell az extra költségekkel

Az egyik legfontosabb tanács: külföldön mindig a helyi pénznemben fizess kártyával, ne forintban, mert utóbbi jelentős veszteséget okozhat az átváltási árfolyam miatt. Emellett kerüld a hétvégi devizaváltást, és légy tisztában az ATM-használat költségeivel.