A magyar állam számos támogatást biztosít az édesanyáknak és az édesapáknak, hogy könnyebben megbirkózzanak a családalapítással és gyermekneveléssel járó a kiadásokkal. Ilyenek például a CSED, a GYED, a GYES és a GYET ellátások. Ebben a cikkben azt mutatjuk be részletesen, hogy a különböző családtámogatási ellátások milyen mértékben vehetők figyelembe a hitelfelvételnél, és milyen tényezők befolyásolják a bankok döntését.
Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, aki segít:
- a neked járó támogatások és támogatott hitelek maximális kihasználásában,
- speciális, egyedi kedvezményekkel a törlesztőrészleted csökkentésében,
- az apró betűk értelmezésében,
- a teljes hitelügyintézésben.
Milyen összegben és meddig járnak az egyes családtámogatások?
A családtámogatási rendszer időről időre változhat, ezért mindig érdemes az aktuális jogszabályokat és kormányzati tájékoztatásokat figyelembe venni.
Jelenleg az alábbi időtávokban és összegekben számíthatunk a különböző ellátásokból származó jövedelemre:
- CSED: A csed, azaz a csecsemőgondozási díj biztosítási jogviszonyhoz kötött, gyermek születése esetén a szülési szabadság megfelelő időtartamára járó pénzügyi ellátás. Legfeljebb a gyermek születését követő 168. napig jár.
A csecsemőgondozási díj összeget a korábbi jövedelmed alapján számítják ki. A CSED naptári napi összege a naptári napi alap, illetve a naptári napi jövedelem 100 százaléka. Az így megállapított összeg személyi jövedelemadó köteles bruttó összeg, az adókedvezmények figyelembevételével a személyi jövedelemadó-előleget az ellátást megállapító szerv levonja.A csecsemőgondozási díj után társadalombiztosítási járulékot nem kell fizetni.
- GYED: A gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam (168 nap) lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.
A GYED a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 százaléka azzal, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér (2024. évben 266 800,-Ft) kétszeresének 70 százaléka lehet. Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2024. évi felső határa havi bruttó 373 520,- Ft. Ebből az összegből 15% személyi jövedelemadót és 10% nyugdíjjárulékot vonnak, így a maximum nettó GYED 280.140 Ft.
- GYES: A gyermekgondozást segítő ellátás (korábban: gyermekgondozási segély; röviden: gyes) Magyarországon a családtámogatási rendszer keretein belül alanyi jogon, havi rendszerességgel járó támogatás. A gyermek 3. életévének betöltéséig jár.
A GYES összege 2024-ben 1 gyermekre: bruttó 28.500 Ft/hó, melyből 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra.
- GYET: A gyermekgondozási támogatás (GYET) vagy közismertebb nevén főállású anyaság Magyarországon a családtámogatási ellátásokon belül, alanyi jogon, havi rendszerességgel járó támogatás annak, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel. A legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltésig jár.
A GYET összege 2024-ben bruttó 28.500 Ft/hó, melyből 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra.
Hogyan fogadják el a bankok ezeket a jövedelmeket?
A családtámogatási ellátások jellemzően kiegészítő, azaz másodlagos jövedelemnek minősülnek a bank számára egy hitelfelvételnél.
Vagyis ahogyan már a nevükben is benne van, valamilyen elsődleges jövedelem igazolása mellett, kiegészítésként fogadhatóak el. Ugyanakkor összegükkel növekszik a családi összjövedelem.
A CSED, GYES, GYED, családi pótlék, jelzálog alapú szabad felhasználású hitelnél, adósságrendező hitelnél és lakáshitelnél, valamint fedezet nélküli személyi kölcsönnél egyaránt elfogadható másodlagos jövedelemként. Van olyan pénzintézet, ahol a családi pótlékkal csak akkor számolnak, ha annak összege legalább az elmúlt 3 hónapban az adott bank bankszámlájára érkezett. De a legtöbb pénzintézet elfogadja akkor is, ha eddig máshova utalták az ellátást.
Az alábbi jövedelmek számítanak például elsődleges jövedelemnek, melyeket egy hitelfelvétel során kiegészíthetnek az eddig említett ellátások::
- Alkalmazotti munkabér (magyarországi, vagy külföldi jövedelem is elfogadható)
- Egyéni vállalkozásból származó jövedelem
- Társas vállalkozásból származó jövedelem
- Nyugdíj
Minden család hitelfelvétele egyedi, ezekre kell figyeljetek!
A családtámogatási juttatások (pl. GYED, CSED) figyelembevétele hitelügyintézés során bankonként eltérő lehet. Fontos tudni, hogy:
- milyen juttatásokat és mekkora összegben fogad el az adott bank: Néhány bank a CSED-et csak a GYED plafonjáig veszi figyelembe, mások ennél is kevesebbet. A GYED + családi pótlék összege 80 ezer forinttól egészen 300 ezer forintos havi jövedelemnek is számíthat, attól függően, hogy melyik bankhoz fordultok hitelért.
- mennyi időnek kell még hátra lennie a GYED-ből: A jogosultságból hátralévő idő szempontjából is pénzintézetenként változó a számítás. Ennek sem árt előre utánajárni, főként, ha már egy ideje jár az ellátás. Egyes bankok 6 hónapot, mások 12 hónapot várnak el. Ha kevesebb van hátra, a jövőbeni GYES összegével számolnak, ami jóval alacsonyabb lesz.
Miért fontos ez? Az elfogadott jövedelem határozza meg, hogy mekkora hitelt vehet fel a család, és milyen kamatokkal. Minél magasabb jövedelmet ismer el a bank, annál nagyobb hitelre számíthattok, és általában kedvezőbb feltételekkel.
- Hasonlítsátok össze a bankok ajánlatait! Mielőtt hitelt vesztek fel, érdemes több banknál is tájékozódni és összehasonlítani az ajánlatokat. Milliókat spórolhattok egy jól megválasztott konstrukcióval.
- Kérdezzék meg az összes részletet! Ebben segítségetekre lehet egy tapasztalt hitelszakértő, aki ismeri az egyes bankok gyakorlatát és naprakész információval szolgál nektek anélkül, hogy meg kellene keresnetek minden hitelintézetet.
- Tájékozódjatok előre a szükséges igazolásokról! A bankok eltérő követelményeket támasztanak a benyújtandó dokumentációt illetően is. Lehet, hogy elég egy egyszerű bankszámlakivonat, de előfordulhat, hogy határozatra vagy akár több dokumentumra is szükség lesz.