Hőszigetelés az Otthonfelújítási Programban: tippek és tanácsok szakértőtől

Kárdási Adrienn
Kárdási Adrienn
Olvasási idő: 11 perc

Az Otthonfelújítási Program által nyújtott támogatás segítségével a családi házak külső hőszigetelését is meg lehet oldani. A hőszigetelés akár önmagában is eredményezhet 30 százalékos energiamegtakarítást, ami a pályázat kiemelt feltétele és a támogatás elnyerésének kulcsa. Hogyan fogj hozzá egy ilyen korszerűsítéshez, mire figyelj a kivitelezők és az alapanyagok kiválasztásánál? Mennyibe kerül a ház szigetelése és mik lehetnek a buktatók? Szakember segítségével járjuk körbe a hőszigeteléssel kapcsolatos alapkérdéseket.

Így érdemes belekezdeni a korszerűsítésbe

A Kádár-kockáknak nevezett házak állapota egyenként nagyban eltérhet, ezért érdemes a ház energetikai állapotfelmérésével indítani az Otthonfelújítási Program keretében történő korszerűsítés tervezését - kezdi a legelső teendővel Kondi Árpád generálkivitelező szakember, akinek fő profilja a homlokzati hőszigetelés. Mindezt egyébként alátámasztja a pályázati felhívás is, amely szerint a beruházások műszaki-szakmai energetikai előkészítése és a projekt teljes életútja során a megvalósításig bármely energetikai tanácsadó szolgáltatását igénybe vehetik az Programban résztvevők. Valamint támogatás feltétele a munkálatok előtti és utáni energetikai tanúsítvány elkészítése, és az azok alapján kimutatott primerenergia-megtakarítás aránya.

Amellett, hogy ellenőrizni kell a Program feltételeinek való megfelelést, mind az alapfeltételekre, mind pedig a korszerűsítésre váró ingatlanra vonatkozóan, fontos figyelembe venni az adott családi ház lehetőségeit, és ennek függvényében elkezdeni a legfontosabb problémák javítását. Lehetséges, hogy a ház korszerűsítését első körben nem is a szigeteléssel, hanem például a kazáncserével kellene kezdeni. Az állapotfelmérés eredményét, a szaktanácsadó vagy a kivitelező véleményét tehát érdemes megfontolni.

Amennyiben a ház hőszigetelésébe fogsz bele, először is át kell nézni a pályázati kiírást, hogy melyek a támogatható szigetelési tevékenységek, és keresni kell egy kivitelezőt a korszerűsítéshez. Csak olyan vállalkozást érdemes választani, amelyiknek személyes referenciái, ajánlásai vannak, illetve megnézhetjük a korábbi munkáit is. Ugyanis egy hibásan felrakott szigetelést esetenként nem is lehet már kijavítani vagy csak nagyon nehezen és hatalmas ráfizetéssel - figyelmeztet a szakember. Ezért már a kivitelezői (ár)ajánlat során érdemes tisztázni, hogy az adott árért konkrétan mit fog kapni a megrendelő, és mennyi energiát lehet majd megtakarítani az elvégzett korszerűsítéssel. 

Az Otthonfelújítási Program egyébként az ÉMI Nkft. ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői (szállítói) Regisztrációs Listával és Tanácsadói Regisztrációs Listával segíti a kivitelezők választását.

Ezek a hőszigeteléshez kapcsolódó támogatható tevékenységek 

  • Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljeskörű) hőszigetelése, födémszigetelés.
  • Támogatott a külső fal, lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése.
  • Támogatott tevékenység továbbá a szigeteléshez szervesen kapcsolódó nyílászárócsere kapcsán a fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje vagy energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése.
  • A projektben nem elszámolható, de azon felül (saját erőből) egyidejűleg teljesíthető a kizárólag nyílászárócseréhez kapcsolódóan az épület nyári és téli hővédelmének javítása, így például árnyékoló, vagy árnyékvető szerkezetek beépítése.
  • Kizárólag az energetikai korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó elemként a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek.

Milyen hőszigetelési anyagok felelnek meg az Otthonfelújítási Program követelményeinek?

A pályázati felhívás részletesen tartalmazza az elszámolható költségek körét, illetve a pályázat mellékletében pedig a fajlagos maximum költségek is meghatározásra kerültek. Így az anyag- és munkadíjak bruttó fajlagos költségét nem lehet túllépni az egyes tevékenységeken belül sem. Ezeket részletesen ismerteti a program.

Például a határoló szerkezetekre vonatkozóan a

  • homlokzat EPS hőszigetelés esetén (EPS homlokzati és XPS lábazati hőszigetelés, homlokzati vakolattal, a szükséges profilokkal, segédszerkezetekkel és minden szükséges segédanyaggal együtt): bruttó 25 220 Ft/m2 munkadíj, illetve
    • 12 cm szigetelés vastagságig: bruttó 25 838 Ft/m2 anyagár, 
    • 13 - 15 cm szigetelés vastagság esetén: bruttó 27 414 Ft/m2 anyagár,  
    • 16 - 20 cm szigetelés vastagság esetén: bruttó 30 565 Ft/m2 anyagár,
  • homlokzat kőzetgyapot hőszigetelés esetén (kőzetgyapot homlokzati és XPS lábazati hőszigetelés, homlokzati vakolattal, a szükséges profilokkal, segédszerkezetekkel és minden szükséges segédanyaggal együtt): bruttó 25 220 Ft/m2 munkadíj, illetve
    • 12 cm szigetelés vastagságig: bruttó 27 767 Ft/m2 anyagár,  
    • 13 - 15 cm szigetelés vastagság esetén: bruttó 30 307 Ft/m2 anyagár,  
    • 16 - 20 cm szigetelés vastagság esetén: bruttó 34 422 Ft/m2 anyagár.
Hőszigetelés kivitelezése családi házon

Ehhez hasonló részletességgel határozza meg a Program a tetősík, a padlásfödém, a fűtés nélküli pincefödém, az árkád feletti alulról hűlő födém, a nem járható egyenes rétegrendű lapostető hőszigetelési munkáinak és anyagainak bruttó fajlagos költségeit is, amelyek a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségeket is tartalmazzák. Mindez azért fontos, hogy csak olyan anyagokat lehet választani, amelyek a pályázati kiírásban feltüntetésre kerültek, és az árakkal is a meghatározott kereten belül kell maradni. A szakemberrel történő konzultáció egyébként az alapanyagok kiválasztásában is segítséget nyújt, hiszen számos hőszigetelésre felhasználható termék van a piacon, laikusként nehéz választani belőle. 

“Hőtechnikai javítás szempontjából a hőszigetelő anyag vastagságát 12-15 cm között ajánljuk. Ezen vastagságok elegendőek a 30 százalék eléréséhez”

- mutatott rá Kondi Árpád.

Kőzetgyapot vagy EPS szigetelés: előnyök és hátrányok

A pályázati felhívás tervezetéhez képest a végleges kiírásba újdonságként került bele a kőzetgyapot szigetelés lehetősége. A szakértő segítségével összehasonlítottuk a két anyagot:

SzigetelőanyagKőzetgyapotEPS (expandált polisztirol)
Anyagfajtatermészetes anyagműanyag
Vastagságtöbbféle vastagságban kaphatótöbbféle vastagságban kapható
Tűzállóságtűzállógyúlékony
Nyári időszakátmelegszikkint tartja a meleget
Téli időszakbent tartja a melegetbent tartja a meleget
Anyag árfekvésdrágábbkedvezőbb
Munkadíjdrágábbkedvezőbb
Szigetelés kivitelezésesokkal több munka van velekönnyebben, szebben lehet vele dolgozni

A generálkivitelező szakember szerint a pályázatnak mindkét anyag megfelel, ugyanakkor mindkettőnek vannak pozitívumai és negatívumai. A komfortérzetet bármelyik fajta szigeteléssel el lehet érni, azonban az épület sajátosságait és az energiamegtakarítási célkitűzéseket is figyelembe kell venni az anyagválasztásnál. Természetesen ezen felül a megrendelő speciális igényei is lényegesek, például a tűzállóság vagy hangszigetelés tekintetében. Azonban akiknek fontos a költséghatékonyság, azoknak az EPS szigetelés is teljesen megfelelő védelmet nyújt a hőveszteség ellen, elegendő vastagság esetén. Bár tény, hogy nem biztosít olyan magas szintű hőszigetelést mint a drágább alternatívák.

Ennyibe kerül egy átlagos Kádár-kocka hőszigetelése

“A korszerűsítés költségét nehéz előre megbecsülni, mivel azt az anyag, munkadíj, a munkához kapcsolódó állványozás, illetve a ház állapota határozza meg. Egy családi ház szigetelésének megfelelő kivitelezése, ami garantált eredményeket jelent, körülbelül 4 millió forintba is kerülhet. Az árak minden ingatlannál változóak lehetnek, ezért szoktam felmérés alapján egyedi árajánlatot készíteni a megrendelőnek”

- adott iránymutatást a szigetelés átlagos összköltségéhez Kondi Árpád. Hozzátette:

“Óva intek mindenkit az olcsó árajánlatoktól, nem mindig az olcsó a jobb, ebben a szakmában főleg, sok vállalkozó nagyobb kárt tehet az ingatlanban, mint hasznot. Fontos megjegyezni, hogy a pontos árajánlatokhoz érdemes több szolgáltatótól is ajánlatot kérni, hogy a legjobb ár-érték arányt találjuk meg.”

Ez azt jelenti, hogy az Otthonfelújítási Program 7 milliós beruházási keretébe belefér a ház hőszigetelése, akár nyílászárócserével együtt is. Egy Kádár-kocka típusú családi háznál általában 8 db nyílászáró cseréjével kell számolni. Ugyanakkor az ár természetesen függ a beépítendő anyagok minőségétől is. 

A hőszigetelésnél felhasznált anyagok kiválasztásánál érdemes gondolni arra is, hogy tulajdonképpen ezek az anyagok (szigetelő lapok, nyílászárók) veszik magukra a ház külső védelmét, és időtálló megoldást kell, hogy nyújtsanak  az elkövetkezendő körülbelül 20-25 évre. 

A homlokzati hőszigetelés 10 buktatója

A homlokzati hőszigetelés jelentősen elősegíti egy családi ház energiahatékonyságának javítását. A szigetelés során azonban - ha nem profi szakemberek végzik - keletkezhetnek olyan hibák, amelyek - rövidebb vagy hosszabb távon - csökkenthetik a szigetelés hatékonyságát, Ráadásul még az épület minőségében is kárt okozhatnak. A szakembertől megtudtuk, milyen buktatói lehetnek ennek a korszerűsítésnek!

  1. Nem szakember végzi a szigetelést: A homlokzati hőszigetelést csak az végezheti, akinek megvan hozzá a megfelelő végzettsége és regisztrációja. Festők, kőművesek, hő- és hangszigetelők, valamint építészmérnökök, építőmesterek végezhetik ezt a munkát. 
  2. Nem megfelelő állapotfelmérés, árajánlat: Telefonban, írásban lehetetlen konkrét árat mondani a munkálatokra. Ezt mindenképp helyszíni állapotfelmérésnek kell megelőznie, amelyet írásos megállapodásban kell rögzíteni. Így azt kapja a végén megrendelő, amit elvárt, és elkerülhetőek a félreértések.
  3. Kevés, lejárt szavatosságú vagy rosszul raktározott anyagok
  4. Nem megfelelő falfelület hőszigetelése: Nedves, poros, piszkos, málló falfelület szigetelése, amellett, hogy nem lesz hatékony, károkat is okozhat az épületben (pl. penész).
  5. Vízelvezetés hiánya szintén penészesedést okoz.
  6. Hibás tető: Károsodhat az épület - és ezáltal a szigetelés is - általa.
  7. Perem-pont ragasztás hiánya: Az EPS lapok peremrészeinek és néhány köztes pont leragasztásával megakadályozható egy esetleges tűz továbbterjedése.
  8. Mechanikus rögzítés hiánya: A mechanikus rögzítés (dübelezés) a szigetelőlapok hosszú távon is stabilan rögzítésére szolgál.
  9. Lábazati szigetelés hiánya: megfelelő hőszigetelés nélkül a lábazaton keresztül jelentős hőveszteség történhet, ráadásul a hőhidak miatt penészesedés is előfordulhat.
  10. Rossz minőségű vagy rosszul beépített nyílászárók: Ha az ablakok és ajtók nincsenek megfelelően beépítve, akkor hőhidak alakulhatnak ki. A nyílászárócserét érdemes a hőszigetelés előtt vagy azzal együtt elvégezni.
chatsimple