Az otthonteremtési program népszerű eleme volt a lakásfelújítási támogatás. Segítségével maximum három millió forintot igényelhettek azok a családok, akik felújítász végeztek otthonukban. A 2021-ben induló kedvezményt sokan vették igénybe, az igénylők viszonylag gyors átfutási idővel kapták vissza a korszerűsítési, felújítási költségeik akár 50 %-át. Az elmúlt időszakban főként az ingatlanok energetikai korszerűsítésének megnövekedett igényével volt magyarázható a támogatás iránti jelentős érdeklődés.
Az otthonfelújítási támogatás 2023-ban nem került meghosszabbításra, azonban az igénylők két speciális köre még banyújthatja a támogatási kérelmet 2023. március 31-ig. Mutatjuk, kikre vonatkozik ez a lehetőség!
Napelemes rendszert telepítők
Akik napkollektort, napelemes rendszert telepítenek otthonukban a támogatás segítségével, de még nem készült el a munkálat, jogosultak lehetnek arra, hogy 2023. március 31-ig még beadják a támogatás iránti kérelmüket, de csak abban az esetben, ha
- legkésőbb 2022. július 31-én aláírt vállalkozói szerződéssel rendelkeznek, és
- 2022. szeptember 30-ig beadták a hálózati csatlakozási igénybejelentést, melyreől igazolással rendelkeznek.

A másik speciális eset a gyermeküket elvesztőkre vonatkozik
Ugyancsak 2023. március 31-ig beadható még az otthonfelújítási támogatás iránti kérelem, ha a szülők elvesztették gyermeküket, és a magzat elhalásának, halva születésének, vagy a gyermek halálának bekövetkezése előtt megállapítható volt a támogatásra való jogosultságuk.
Ehhez igazolniuk kell, hogy a vállalkozási szerződés megkötésének vagy az első számla kibocsátásának napján a 12. hetet betöltő várandósság fennállt vagy a gyermek életben volt.
Tehát vannak, akik még az otthonfelújítási támogatási kérelem beadása előtt állnak, ezért ismételjük át, hogy milyen feltételeket támaszt az állam az igénylőkkel szemben.
Kik igényelhetik a támogatást, minek kell megfelelni?
- A támogatást azonos lakóhellyel rendelkező házas- vagy élettársak közösen, együttesen igényelhetik, ha a legalább egy gyermekük van vagy gyermeket várnak.
- Az igénylők személye lehet magyar illetve EU állampolgár és Harmadik Országbeli állampolgár is, amennyiben 2019. január 1-én már rendelkezett tartózkodási okmánnyal.
- Az ingatlan Magyarországon fekvő, lakás vagy lakóház kell legyen, elfogadható a tanya és nem kizárt a külterületi vagy a zártkerti ingatlan sem.
- Fontos, hogy a család összes tagja, legalább egy éve a felújítással érintett ingatlanban éljen. Ez alól kivételt képez, ha az adásvétel vagy az építkezés egy éven belül történt.
- A támogatás egy alkalommal vehető igénybe
- A felújítási munkálatokat számlával kell igazolni, és a leszerződött vállalkozó nem lehet az igénylő/igénylők PTK. szerinti hozzátartozója.
- A támogatási kérelmet, nyilatkozatokat értelemszerűen ki kell tölteni és határidőben el kell juttatni a Kincstárhoz elektronikus vagy postai úton.
- A nyomtatványok elérhetőek a Magyar Államkincstár oldalán.
Milyen speciális helyzetek lehetnek a támogatás igénylésénél?
Ha minden kritériumnak megfeleltek, ki tudjátok használni a támogatási összeg plafonját. Vannak azonban olyan egyedi esetek, melyeknél kérdés merülhet fel a jogosultságot, feltételeket illetően, ezekből gyűjtöttünk össze néhányat a MÁK oldaláról, hogy gyors válaszokat adjunk:
- GYED, GYES folyósítása alatt is biztosítottnak számít az igénylő, amennyiben a munkaviszonya fennáll.
- Ha valakinek nincsen munkahelye, de az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizeti maga után, az nem minősül TB jogviszonynak, így a támogatásra sem jogosult.
- Egyedüli igénylőként a külföldi munkahely nem elfogadható, csak társigénylőként, amennyiben a másik fél megfelel az igénylési feltételeknek.
- Beleszámít viszont az egy éves folyamatos biztosítotti időbe, a külföldi munkavégzés, ha az igénylő a kérelem benyújtásának napján már Magyarországon dolgozik.
- Részmunkaidős foglalkoztatás is elfogadható.
- A számlák gyűjtését el lehet kezdeni még az egy éves lakhatási feltétel lejárta előtt is, az a fontos, hogy a kérelem benyújtásakor teljesüljön a feltétel.
- A felújítás történhet több ütemben, de mindenképpen 2021. január 1. utáni vállalkozói szerződés alapján. Viszont a kérelmet nagyon fontos legkésőbb az utolsó számla kifizetését követő 60 napon belül benyújtani.
- Külföldi számla sem az anyagköltségről, sem a munkadíjról nem elfogadható, kivéve, ha a vállalkozó a magyar jogszabályoknak megfelelő számlát állít ki.
- Minden esetben fontos, hogy a számlán külön szerepeljen a munkadíj és az anyagköltség, viszont a felújításhoz szükséges anyagtételeket nem kell részletezni.
- Más nevére szóló bankkártyával is lehet fizetni a számlákat, és átutalás esetén sem vizsgálja a Kincstár a fizető fél személyét.
- Az ingatlanban tulajdonnal elég, ha csak az egyik fél bír, illetve kiskorú gyermek is rendelkezhet tulajdonrésszel.
- Ha a PTK szerinti közeli hozzátartozók között történt az ingatlan tulajdonos váltása, akkor is igényelhető a támogatás.
- A gyermek 25. életévének betöltése előtt be kell nyújtani a pályázatot, utána már nincs rá lehetőség.
- A lakás-előtakarékossági szerződés felhasználásánál elszámolt számlák az otthonfelújítási programban is érvényesíthetőek. Kvázi önerőként is tökéletesen felhasználható ez a megtakarítási forma.
- Gazdasági épület felújítása is támogatható, amennyiben egy helyrajzi számon van a lakóingatlannal.
- A felújított ingatlan bármikor értékesíthető, az új tulajdonos élhet a pályázati lehetőséggel, kivéve, ha az eladó a hozzátartozója.
- Tetőtér beépítése nem támogatható.
- Már meglévő napelemes rendszer bővítésére felhasználható a támogatás, és új telepítésére is.