Az Államkincstárnál már nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ) is ingyen indíthatsz

Richter Ádám
Richter Ádám
Olvasási idő: 3 perc

Korábban csak a bankoknál lehetett, februártól kezdve azonban már a Magyar Államkincstárnál (MÁK) is nyitható lesz NYESZ, ráadásul a fenntartása is ingyenes. Hátránya viszont, hogy csak állampapírt lehet rá vásárolni.

A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) a három államilag elismert és adóvisszatérítéssel támogatott nyugdíj-megtakarítás egyike a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár mellett.

A 2005-ben bevezetett NYESZ az értékpapírszámlákhoz vagy a Tartós Befektetési Számlához (TBSZ) hasonlít annyiban, hogy olyan értékpapírokat lehet rá vásárolni, mint állampapír, részvény, kötvény, befektetési jegy stb. NYESZ-t eddig csak bankoknál, befektetési szolgáltatóknál lehetett nyitni, ami azzal járt, hogy számlavezetési díjat és tranzakciós költségeket kellett utána fizetni.

nyesz számlák darabszáma, alakulása, grafikon

2024. februártól azonban a Kincstárnál is megnyitható a NYESZ, ami a kincstári értékpapírszámlához hasonlóan ingyenes: nincs számlavezetési díja, sem tranzakciós költsége az állampapírok adásvételének. Egyedüli költség akkor jelenhet meg (a bankod felé), amikor beutalod a pénzt a számlára, de ha az online fizetési módot választod, még ezt is megspórolhatod, mivel az bankkártyás fizetésnek minősül, ami ingyenes.

A kincstári NYESZ-nek azonban megvannak a korlátai: csak állampapírt tudsz rá venni, egyéb értékpapírokat nem.

A kincstári NYESZ megnyitásának feltétele, hogy rendelkezz értékpapírszámlával a Kincstárban – újabban már az állampapír-számlát is meg tudod nyitni néhány perc alatt. Ha ez adott, akkor a NYESZ megnyitása előtt legalább 5000 forintot kell befizetned a fő számládra. A NYESZ ezután online azonnal megnyitható az Ügyfélkapun keresztül, valamint személyesen a Kincstár állampapír-értékesítési ügyfélszolgálatain.

A számlanyitást a magyarorszag.hu oldalról tudod kezdeményezni, ahol a MÁP – online nyugdíj előtakarékossági számlanyitás menüpontra kell rámenni. A Kincstár a megnyitást követően automatikusan átvezeti a korábban befizetett 5000 forintot a fő számládról a NYESZ-re. Állampapírt ettől kezdve a WebKincstáron és MobilKincstáron tudsz vásárolni és eladni.

férfi kezében okostelefon, nyesz befektetéseit nézi, kincstári számlanyitás, mellette nő bögrével

Az egy év alatt, január 1-től december 31-ig a NYESZ-re befizetett megtakarításodra 20 százalék adóvisszatérítés jár, ami évente akár 100.000 forint is lehet. Az szja-visszatérítést a NAV a nyugdíj-előtakarékossági számládra utalja, ahol az összeg további állampapír-vásárlásra használható.

A NYESZ hozama akkor válik adómentessé, ha eléred a nyugdíjkorhatárt és legalább 10 év eltelt a számlanyitás után. Ha úgy veszed ki a pénzt, hogy ezek a feltételek nem teljesülnek, akkor a hozamot 15 százalék szja és 13 százalék szocho terheli, valamint az adókedvezményt 20 százalékkal növelten vissza kell fizetned az államnak.

Az viszont rugalmassági tényezőt jelent, hogy a NYESZ átalakítható TBSZ számlává. Ha kellő ideig fenntartod a TBSZ-t, akkor adómentesen hozzáférhetsz a megtakarításodhoz. Az adókedvezményt viszont ebben az esetben is 120 százalékosan vissza kell fizetni.

Kérj ingyenes segítséget az Equilor befektetési szakértőjétől.
Több mint 15 000 elégedett ügyfél, 30 év tapasztalat
Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.