Közeleg a személyijövedelemadó-bevallás határideje, ami egyúttal lehetőség arra, hogy visszaigényelj akár több százezer forintot nyugdíjcélú megtakarításaid után. Cikkünk segít eligazodni az adójóváírással kapcsolatos tudnivalókban, és azt is megmutatjuk, mit érdemes most lépni, ha anyaként hamarosan szja-mentessé válsz.
Már csak néhány nap van hátra a 2024-es személyi jövedelemadó (szja) bevallásának és befizetésének határidejéig. Ahogy közeledik május 20., egyre időszerűbbé válik a kérdés: hogyan hozhatod ki a legtöbbet a tavaly befizetett adódból? Különösen akkor, ha rendelkezel valamilyen nyugdíj-megtakarítással.
Több tízmilliárd forint vándorolhat vissza a megtakarítókhoz
A korábbi évek adatai alapján a személyi jövedelemadó-visszatérítések összértéke több tízmilliárd forintra tehető. Ez magában foglalja azt is, amit a nyugdíjcélú megtakarításaik után igényeltek vissza az adózók. Egy átlagos megtakarító esetében évente akár 100–200 ezer forintos jóváírásról is beszélhetünk, attól függően, hogy mennyi adót fizetett be, és mekkora összeget fordított öngondoskodásra.

A nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) és a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) esetében az éves befizetések 20%-a igényelhető vissza. A maximális visszatérítési összegek a következők:
- Nyugdíjbiztosítás: legfeljebb 130 000 Ft/év
- Önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP): legfeljebb 150 000 Ft/év
- Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ): legfeljebb 100 000 Ft/év
A teljes rendszer keretében maximum évi 280 ezer forint igényelhető vissza. Ez például elérhető akkor, ha valaki adott évben 130 ezer forintot igényelt vissza a nyugdíjbiztosítására és 150 ezer forintot az ÖNYP-számlájára. Ebben a helyzetben adott évben más ilyen termékére már nem kérhető adójóváírás.
Így igényelheted vissza az szja-t: a legfontosabb tudnivalók
Az adókedvezményre a január 1-től december 31-ig befizetett összegek alapján válhatsz jogosulttá, amit mindig a rá következő évben igényelhetsz vissza, tehát jelen esetben a 2024-es befizetésekről beszélhetünk. Ha volt 20%-os adójóváírásra jogosító megtakarításod, akkor a NAV által készített szja-bevallási tervezetben szerepel, hogy mennyi jóváírás jár utána.
Az adójóváírás mértékét a megtakarítási számládat kezelő intézménytől vagy intézményektől kapott igazolás alapján ellenőrizheted.
Fontos, hogy a visszatérített összegeket nem a bankszámládon, hanem közvetlenül a megtakarítási számládon írják jóvá, ezzel tovább növelve a megtakarításaidat. Ha több megtakarítási számlád is van, akkor a bevallási tervezet ellenőrzése során ki kell választanod, hogy melyikre kéred az adóvisszatérítést.
Ha kíváncsi vagy, hogy a tavalyi befizetéseid alapján pontosan mennyi pénz jár vissza, érdemes kipróbálnod a Union adójóváírás kalkulátorát, ha pedig elakadnál az eSZJA felületén, itt lépésről lépésre végigvezetünk a kitöltés menetén.
Nők százezrei esnek ki a visszatérítésre jogosultak köréből
A négy- és többgyermekes édesanyák jelenleg is élethosszig tartó szja-mentességet élveznek, ősztől pedig várhatóan több lépcsőben a két- és háromgyermekesekre is bevezetik ugyanezt. A változások az előzetes információk alapján minden édesanyát érintenek, akinek van munkából származó jövedelme és legalább két gyermeke.
A törvényjavaslat szerint háromgyerekes anyaként már idén októbertől sem kell majd szja-t fizetni, míg két gyermek esetén 2026 januárjától lépcsőzetesen lép életbe a kedvezmény, de a részletszabályok még nem ismertek.
Bár ez egy örömteli tehercsökkentés, fontos következménye, hogy akik nem fizetnek személyi jövedelemadót, azok nem tudják érvényesíteni az adójóváírást sem, vagyis a jövőben rengeteg – becslések szerint nagyságrendileg 900 ezer – nő veszíti el a jogosultságát az adójóváírásra.
Ha érintett vagy, érdemes lehet még most elindítani egy nyugdíjcélú megtakarítást, például kötni egy nyugdíjbiztosítást, mert amíg van szja-köteles jövedelmed, addig még ki tudod használni az adóvisszatérítés lehetőségét.
Ebben az esetben is segítségedre lesz az Union adójóváírás kalkulátora, mellyel kiszámolhatod, hogy konkrétan mekkora összegre számíthatsz.
Így használhatod ki a 20%-os adójóváírást az anyák adómentességének bevezetése után is
Természetesen az szja-mentességet élvező anyák is rendelkezhetnek olyan nyugdíj-megtakarítással, amelyhez adójóváírás kapcsolódik, a nyugdíjbiztosításoknál pedig van arra lehetőség, hogy a férj/apa kössön biztosítási szerződést (szerződő) a feleségre/anyára mint biztosítottra.
Ebben az esetben hivatalosan az apa fizeti a biztosítást, és az ő személyi jövedelemadójából lehet érvényesíteni a 20%-os jóváírást. Maga a megtakarítás azonban az anya nevére szól, és ő kapja meg az összeget idős korában.
Ezt némileg befolyásolhatja, ha a családban az apa veszi igénybe a családi adókedvezményt, és emiatt esetleg olyan mértékben csökken az ő adóalapja is, hogy nem tudja kihasználni a nyugdíjbiztosításhoz kötődő évi maximum 130 ezer forintos adó-visszatérítést. Egyes családoknak akár érdemes lehet adószakértőhöz fordulni, hogy segítsen megtalálni a számukra legjobb megoldást.
Miért éri meg most nyugdíjbiztosítást kötni?
Mivel a nyugdíjcélú megtakarítások összefonódtak az állami támogatással, könnyű azt gondolni, hogy ha utóbbi nem jár mellé, akkor nem is éri meg belevágni, azonban ez nem igaz.
Bár az adójóváírás csábító lehetőség, fontos, hogy nem ez a nyugdíjbiztosítás egyetlen előnye, mindenképp évtizedeken keresztül építheted vele a jövődet. Az alábbi három szempontot érdemes fontolóra venni, főleg akkor, ha a közeljövőben érinteni fog az szja-mentesség:
- Az újonnan kiterjesztett szja-mentesség növeli a nettó jövedelmedet, aminek egy részét érdemes megtakarításra fordítani, és a nyugdíjbiztosítás kiváló megoldás lehet.
- Ha most kötsz nyugdíjbiztosítást, akkor az első időszakban (amíg nem leszel szja-mentes) még jár az adójóváírás is, így egy kis pluszpénzt kapsz a megtakarításodhoz.
- A nyugdíjbiztosítás megtartása akkor is okos döntés, ha már nincs lehetőség szja-visszaigénylésre, hiszen a hozam, a rendszeres megtakarítás és a hosszú távú anyagi biztonság továbbra is adott.

Kérdezz szakértőinktől!



Hogyan válassz nyugdíjbiztosítást?
Ha nyugdíjbiztosítási szerződést kötnél, több szempontot érdemes mérlegelned attól függően, hogy mennyire vagy kockázatkerülő, milyen időtávra tervezel, és havonta milyen összeget tudsz félretenni. Egy jól megválasztott nyugdíjbiztosítással, ha 30 éven keresztül havonta csak 20 ezer forintot teszel félre (amit esetleg az adójóváírás még kiegészít), az összeg a végén több mint 15 millió forintra is rúghat – feltételezve egy 6%-os éves hozamot.
Fontos hozzátenni, hogy a nyugdíjbiztosítási konstrukciók között is vannak konzervatív és kockázatosabb portfóliók is, és az ezzel kapcsolatos döntésed a várható hozamot is befolyásolja.
Amiket a nyugdíjbiztosítás választásánál érdemes figyelembe venni:
- a díjak és költségek mértéke,
- a választható befektetési portfóliók kínálata,
- a rugalmasság (pl. szüneteltethető-e a fizetés),
- és a szolgáltató megbízhatósága.
A money.hu nyugdíjbiztosítási aloldalán megtalálhatod a legfontosabb tudnivalókat erről a megtakarítási lehetőségről, és az igényeidhez illő ajánlatot is kérhetsz. Ne feledd, hogy minél előbb kezdesz bele a nyugdíj-előtakarékosságba, annál nagyobb összeget halmozhatsz fel az évek alatt.



Kérdezz szakértőinktől!


