A külföldön megkeresett munkabéred a hazai bankok eltérő feltételekkel fogadják el egy hiteligénylés elbírálásakor. Az alábbiakban azt a kérdést jártuk körbe, hogy mire számíthatsz külföldön dolgozóként akkor, ha Magyarországon vennél fel lakáshitelt. Milyen jövedelmek elfogadhatóak, milyen feltételeknek kell megfelelned, illetve szükségesek-e például speciális dokumentumok.
Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, aki segít:
- a neked járó támogatások és támogatott hitelek maximális kihasználásában,
- speciális, egyedi kedvezményekkel a törlesztőrészleted csökkentésében,
- az apró betűk értelmezésében,
- a teljes hitelügyintézésben.
Kaphatok-e lakáshitelt itthon külföldi jövedelemmel?
Alapvetően kedvező a válasz, hiszen egy kivételével minden nagyobb hazai bank elfogadja a külföldi jövedelmet. Természetesen van bizonyos területi megkötés, ugyanis a bankok főként az Európai Unió tagállamaiból és a Svájcból származó jövedelmet fogadják el a legegyszerűbben. Ezen országok esetében a bankok többségénél elég a munkáltatói igazolás, természetesen hiteles fordítással. Ezen felül pedig kérni fogják tőled az utolsó 3 vagy 6 hónap bankszámlakivonatát, amin látszik az átutalt munkabéred.
Az ismertebb bankok mellett a MagNet feltételeit is megvizsgáltuk, hiszen bizonyos szempontból ők unikumnak számítanak a külföldi jövedelmek elfogadásának tekintetében. Van ugyanis olyan jövedelem fajta, ami a MagNetnél elfogadhatónak számít, míg más bankoknál nem vehető figyelembe lakáshitel igénylésekor.
Nem mindegy, melyik országból származik a jövedelem - Banki körkép
A legszerencsésebb helyzetben akkor vagy, ha az Európai Unió területén dolgozol. Az uniós országokban megkeresett pénzed fogják a legkönnyebben elfogadni a hazai bankok, ha itthon igényelsz lakáshitelt. Ekkor általában elég munkáltatói igazolást és annak hiteles fordítását, valamint meghatározott havi bankszámlakivonatot benyújtanod, amelyen szerepel a kapott munkabéred. Lehetséges, hogy az adott bank ezeken felül még további igazolást is fog kérni tőled, ezt minden esetben a bank egyedi előírása szabályozza.
A következőkben sorra vesszük, hogy az egyes bankok milyen szabályok szerint fogadják el a külföldi munkaviszonyból származó jövedelmeket.
CIB Bank
Külföldi jövedelemként csak az EU tagállamaiból, továbbá Nagy-Britanniából és Svájcból származó munkabér és nyugdíj vehető figyelembe CIB jelzáloghitel igénylésénél. A határozatlan idejű külföldi munkabér fogadható el a bank szabályozása szerint. Ehhez német vagy angol nyelvű munkáltatói igazolás szükséges CIB Bank formanyomtatványon, és a bankszámládra kell érkeznie a fizetésnek legalább az igénylést megelőző 3 hónapban. A számlakivonat eredete lehet Revolut vagy Wise is.
A külföldi vállalkozásból származó jövedelmet nem fogadják el a CIB Banknál, mint ahogy a hazai bankok többségénél sem. Ezt a fajta jövedelmet csak egyetlen bank szabályai között találtuk elfogadhatónak, de erről majd később.
Erste Bank
Magyar állampolgár külföldi munkahelyről igazolt alkalmazotti jövedelme fogadható el, amennyiben ez a fizetés az EU tagországaiból származik. Ezen kívül még az Egyesült Királyság, Svájc, Norvégia, Izland, Liechtenstein és Izrael területén szerzett jövedelem fogadható el.
A Erste lakáshitel igénylésekor benyújtandó az bank által meghatározott adattartalmú munkáltatói igazolás és minimum az utolsó 3 havi munkabért is mutató bankszámla kivonat. Ezeken kívül a bank kérni fogja a munkavállalói engedélyed, valamint a tartózkodási engedélyed is, amennyiben annak megléte az adott országra vonatkozóan előírás. Az angol és német nyelvű dokumentumokat nem szükséges lefordíttatni.
K&H Bank
A K&H Banknál a külföldi jövedelem akkor elfogadható, ha az bankszámlára érkezik. Az igazolt nettó jövedelmed 70%-a vehető figyelembe. További szabály, hogy csak olyan devizában fogadható el a jövedelem, amely az MNB által közölt napi árfolyammal rendelkezik.
Az alkalmazotti jövedelem elfogadásának feltételeként minimum 3 hónapos folyamatos határozatlan időre szóló munkaviszonnyal kell rendelkezned ugyanannál a munkáltatónál, és az is feltétel, hogy a próbaidőd már letelt. A határozott idejű munkaviszonyodból származó fizetésed is elfogadja a bank, ha a kérelem benyújtásakor a szerződésed még legalább 12 hónapra szól.
A jövedelem igazolásaként utolsó 3 havi jövedelem jóváírást tartalmazó bankszámlakivonatot, munkaszerződést és munkáltatói igazolást kér a K&H bank lakáshitel igénylése esetén.
MagNet Bank
A MagNet Bank feltételei egyediek a többi hazai bankhoz képest. A magyarországi bankok szabályait átnézve ugyanis egyedül a MagNet Banknál találtuk elfogadhatónak a külföldi vállalkozásból származó jövedelmet. Tehát, ha ilyen forrásból származik külföldön szerzett bevételed, akkor ennél a banknál érdemes intézned a lakáshiteled igénylését.
A jövedelem igazolásához az utolsó 3 havi bankszámlakivonatot fogja kérni a bank. Ha a kivonatok külföldi bankból származnak, akkor fordítást is kér a MagNet. Ezeken felül a vállalkozói jövedelem igazolásához az adóbevallásodra és adóigazolásodra az előző évről, valamint ezeknek a magyar nyelvű fordítására is szükséged lesz a MagNet lakáshitel igényléséhez.
A külföldön alkalmazottként szerzett jövedelem igazolásához a 3 havi bankszámlakivonat és a munkáltatói igazolás az elvárt dokumentumok.
A MagNetnél a másik egyedi lehetőség, hogy a bank elfogadja a külföldön kapott készpénzes jövedelmet is. Ehhez munkaszerződés, adóigazolás benyújtása szükséges magyar nyelvű fordítással együtt.
MKB Bank
A 2023 május 1-től MBH Bank néven működő hitelintézet várhatóan a korábbi MKB banki szabályozást fogja tovább vinni, ám erről jelenleg még nem áll rendelkezésünkre bővebb információ.
Az MKB Bank szabályai szerint a külföldi munkaviszonyból származó jövedelem esetén határozatlan idejű szerződés és legalább 9 hónapos munkaviszony szükséges. Itt van egy olyan kitétel is, hogy elfogadható, ha 3 hónapja vagy a jelenlegi munkahelyeden, ha már előtte is külföldön dolgoztál legalább 2 évig. Határozott idejű munkaviszonyodat csak akkor fogadják el, ha az Európai Unió intézménye által vagy alkalmazva és a határozott időből még legalább 1 év hátra van.
Az MKB-nál csak előzetes munkáltatói ellenőrzés után adható be a hitelkérelem.
OTP Bank
Az OTP-nél kissé szigorúbban fogadják el a külföldi munkaviszonyt. Náluk akkor érdemes próbálkoznod, ha a jövedelmed Ausztriából, Németországból vagy Szlovákiából származik. A munkaviszonyodnak legalább 6 hónaposnak kell lennie az OTP lakáshitel igényléshez.
Elfogadják az Európai Unió intézményei általi foglalkoztatást is. Ilyen esetben a benyújtás időpontjától számított 60 napnál nem régebbi „Igazolás elsődleges betegbiztosítási fedezetről” fogadható el az OTP Bank szabályozása alapján. Ezt az igazolást a Közös Betegbiztosítási Rendszer (JSIS = Joint Sickness Insurance Scheme) állítja ki.
Raiffeisen Bank
A Raiffeisen Banknál kizárólag az Európai Unió országaiban, valamint ezeken kívül Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc területén szerzett jövedelmet fogadják el lakáshitel igénylés elbírálásakor. Határozatlan idejű és már legalább 6 hónapja tartó munkaviszony fogadható el a bank szabályozása szerint.
Fontos tudnivaló, hogy bár a Brexit után is sok honfitársunk dolgozik Angliában, ám az ott szerzett jövedelem nem lesz elfogadható a Raiffeisen Banknál, ha náluk szeretnél lakáshitelt igényelni.
Unicredit Bank
Az Unicredit Bank nem fogadja el a külföldi jövedelmet semmilyen formában sem. Bár már hosszú ideje nagyon versenyképes kamatokkal lehet náluk hitelt felvenni, ám ha jövedelmed külföldön szerzed, akkor más bankok ajánlatai között kell megtalálnod a számodra optimális lehetőséget.
Összefoglalás
A hazai bankok többségénél tehát jó eséllyel tudsz igényelni lakáshitelt külföldön szerzett jövedelemmel. Elsősorban az Európai Unió államait preferálják a bankok a jövedelem forrásaként. Alkalmazottként és határozatlan idejű munkaviszonnyal lesz a legkönnyebb dolgod a hiteligénylés elbírásakor. Természetesen a bank által elvárt minimális jövedelmi feltételeknek is meg kell felelned, hogy megkaphasd a kívánt hitelt.
Gyakran ismételt kérdések
Szinte minden banknál elfogadható jövedelemként számolnak a külföldi nyugdíjjal. Területi megkötés van, ugyanis általában az EU-tagállamok és az EFTA tagországai elfogadhatóak a nyugdíj forrásaként. A bank hiteligényléskor kérni fog a nyugdíjat folyósító külföldi állami intézménytől származó hivatalos dokumentumot, mely tartalmazza a nyugdíj összegét és folyósításának időtartamát.
Ebben a hazai bankok szabályozása egységes, ugyanis hiteligénylésnél egyik banknál sem elfogadható jövedelem a külföldi várandós táppénz.
A bankszámlakivonat, a munkaszerződés vagy más igazolás hiteles fordítását az OFI vagy bármely Magyarország területén működő fordítóiroda elkészítheti. Ennek is van bizonyos költsége, aminek mértékéről az interneten érdemes előre tájékozódnod.