A családi otthonteremtési kedvezményt lakás vásárlása mellett bővítésre is fel lehet használni. Mutatjuk a részleteket!
A csok-támogatást és a kedvezményes hitelt az ingatlanvásárlás mellett meglévő lakás bővítéséhez is igénybe lehet venni, a támogatás mértéke pedig ebben az esetben is a gyermekek számától - meglévő és a vállalt - és a lakás hasznos alapterületétől függ.
A csok igénybevételéhez számos feltételnek kell megfelelni, amelyekről már korábban ebben a cikkünkben írtunk. Ha valaki pedig a meglévő ingatlan bővítésére adnád a fejed, akkor nem árt párt szabállyal tisztában lenned.
Mi minősül bővítésnek?
Először is, nem árt tisztában lenned azzal, hogy milyen munkálatokat jelent a bővítés. A Pénzügyminisztérium összefoglalójából kiderül, hogy bővítésnek minősül, ha
- a lakás hasznos alapterületét legalább egy lakószobával növelik, ide tartozik az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtér-beépítést is
- illetve az emelet-ráépítéssel vagy tetőtér-beépítéssel létrehozott lakás. Ebben az esetben az is bővítést jelent, ha az emelet-ráépítés vagy tetőtér-beépítés révén nem jön létre két új, önálló albetétként nyilvántartott lakás.
Mekkora összeggel lehet számolni?
A bővítésre igényelhető csok-kedvezmény összege megegyezik az igénylő által számlával igazolt bekerülési költséggel, de legfeljebb:
- egy gyermek esetén 600 ezer forint,
- két gyermek esetén 1, 43 millió forint,
- három gyermek esetén 2, 2 millió forint,
- négy vagy annál több gyermek esetén pedig 2,75 millió forint lehet.
Fontos azt is tudni, hogy a kedvezmény folyósítása a készültségi fokkal arányosan, utólagosan történik.
A támogatás igényléséhez a lakás hasznos alapterületének a bővítés után el kell érnie egy meghatározott méretet, ez pedig
- egy gyermek esetén legalább 40 négyzetméter,
- két gyermek esetén legalább 50 négyzetméter,
- három gyermek esetén legalább 60 négyzetméter,
- négy vagy több gyermek esetén pedig legalább 70 négyzetméter.
Tulajdonjog, munkálatok kezdete, számlák
- A csokot vissza nem térítendő állami támogatásként a meglévő, használt lakás bővítéséhez akkor is igénybe lehet venni, ha a bővítési munkálatok a kedvezményre vonatkozó kérelem benyújtása előtt megkezdődtek. Ebben az esetben azonban a kedvezmény már csak a kérelem benyújtásakor még fennmaradó költségekre igényelhető.
- A teljes beruházás bekerülési költségének 70 százalékát kell számlával igazolni a bank felé.
- Az is fontos, hogy az igénylőnek legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az adott ingatlanban, házaspár vagy élettársak esetén pedig mindkét félnek ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie.
- Ráadásul az utolsó részletfolyosítás után 10 évig kell az adott ingatlanban kell életvitelszerűen lakni azokkal a gyerekekkel együtt, akikre a támogatást igénybe vették.
Támogatott hitek
A meglévő házak bővítéséhez kamattámogatott kölcsönt is lehet igényelni, ennek összege maximum 10 millió forint lehet.
Az otthonteremtési kamattámogatással érintett lakás bővítésének a hitelintézet által elfogadott–általános forgalmi adó összegét is tartalmazó–bekerülési költsége nem haladhatja meg a 15 millió forintot.
- A kamattámogatott kölcsönt legalább komfortos lakás bővítéséhez, a kérelem benyújtását követően megkezdett bővítési munkálatokhoz lehet igényelni.
- A kamattámogatás időtartama maximum 5 év, de a kölcsön futamideje ennél hosszabb is lehet.
- A kamattámogatás mértéke a támogatott időszak alatt állandó, a jogszabályban meghatározott állampapírhozam 50 százaléka.
- Az igénylőnek nem lehet köztartozása
- Az igényléshez szükség van legalább 180 napos, folyamatos társadalombiztosítási jogviszonyra is, házaspárok és élettársak esetén elegendő, ha legalább az egyik fél igazolni tudja ezt.
- A kamattámogatott kölcsön esetén az építési engedély kiadását vagy az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység bejelentését legfeljebb 6 hónappal megelőzően kiállított számla fogadható el.