2025 januárjától elérhető egy új, fiatalokat támogató hitel, amely segíti a munkába álló fiatalok életkezdését: ez a munkáshitel. A kamattámogatott hitel 17 és 25 év közötti fiataloknak szól, és bár rendkívül kedvező, fontos, hogy gyermekeink megfelelően használják fel. A pénz könnyen elszállhat felesleges dolgokra is, pedig a munkáshitellel akár egy saját ingatlan önerejét is megalapozhatják.
Szülőként a legnagyobb feladataink közé tartozik felkészíteni gyermekeinket az életre, és ez a pénzügyi tudatosságra is kiterjed. Szeretnénk, hogy megtanuljanak bánni a pénzzel, eligazodjanak a lehetőségek között, és okos döntéseket hozzanak a pénzügyeikben.
Milyen előnyöket nyújt a munkáshitel egy dolgozó fiatal számára?
- Kamatmentesség: A munkáshitel alapvető előnye, hogy kamatmentes, csak állami kezességvállalási költsége van. Ez azt jelenti, hogy a maximális, 10 éves futamidő esetén, összesen 4.111.500 forintot kell visszafizetni a pénzintézetnek. Tehát a 4 millió forint kölcsönnek összesen 111.500 forint a költsége.
- Szabad felhasználás: A hitel teljesen szabadon felhasználható, arra költi, amire szeretné, nem szükséges a bank felé igazolni. .
- Kiszámítható havi törlesztőrészlet: a maximális, 10 éves futamidő esetén a havi törlesztőrészlet 35.000 forint. Ez a futamidő alatt végig fix, amennyiben az igénylő fiatal megfelel a támasztott követelményeknek, tehát a hitel felvétele utáni 5 évben Magyarországon él és dolgozik.
- Gyermekvállalási kedvezmény: A hitel futamideje alatt gyermeket vállaló nők az első két gyermek megszületésekor kétéves törlesztési szünetet kérhetnek. A második gyermek születésekor a fennálló hiteltartozás 50 százalékát, a harmadik gyermek érkezésekor a hiteltartozás teljes egészét elengedik.
Nem muszáj azonnal elkölteni a pénzt
A munkáshitelre nem feltétlenül kölcsönként kell tekinteni, hanem lehet egy tőke is, amivel okosan gazdálkodva megalapozhatja egy jövőbeni célját a fiatal. A pénzt valamilyen biztonságos, kockázatmentes befektetésbe (például állampapírba) helyezve, 5-10 év múlva megvalósítható egy jelentősebb pénzügyi előrelépés is belőle, mint amilyen egy lakásvásárláshoz szükséges önerő előteremtése.
A legjobb állampapír kamatokról tájékozódhatsz az alábbi cikkünkből:
Nézzük meg példaként, hogy 4 millió forint befektetése mekkora kamatot termelne az egyes állampapíroknál:
- PMÁP (7 év): 1.558.000 Ft
- MÁP Plusz (5 év): 1.416.000 Ft
- FixMÁP (3 év): 847.000 Ft
A kalkuláció forrása: https://allampapirkalkulator.hu/
2025.02.06.
Az állampapír-vásárlás lépéseiről, a kincstári számlanyitásról megtudhatsz mindent, ha ezt elolvasod:
5 év után – ha addig teljesültek a feltételek – biztosan kamatmentessé válik a kölcsön a futamidő végéig. Női igénylőknél további kedvezmények is elérhetővé válnak, amivel részben vagy egészben (azaz vissza nem fizetendő) támogatássá is válhat a felvett 4 millió forint.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy minden hitelnek – még a munkáshitelnek is – van kockázata, hiszen ha az adós elveszíti a munkáját vagy munkaképtelenné válik, a hiteltörlesztőket akkor is hónapról hónapra fizetni kell. Ráadásul, amennyiben a munkakeresés elhúzódik, akár el is veszítheti a kamatmentességet.
10 százalék önerő is elegendő lehet a lakásvásárláshoz
A munkáshitel és a jelenleg érvényben lévő kedvező önerő-szabályok kombinációja néhány év múlva lehetővé tehetik egy kisebb lakás megvásárlását. A jelzáloghitelekhez főszabály szerint legalább 20 százalék önerő szükséges, de az első lakásvásárló fiatalok jelentős kedvezménnyel élhetnek.

A 10 százalékos önerő kapcsán az igénylőre vonatkozó jogszabályi feltételek a következők:
- a hitelkérelem benyújtásának napjáig még nem töltötte be a 41. életévét,
- nincs és nem is volt még lakástulajdona vagy 50 százalékot elérő tulajdoni hányada lakóingatlanban,
- vagy csak olyan lakástulajdonnal rendelkezik, amely jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal terhelt.
Ha még többet szeretnél tudni, külön anyagban foglaltuk össze részletesen a 10% önerő igénybevételéről fontos tudnivalókat.