Téli utazás külföldre: így kezeld jól a pénzügyeidet, ha elutazol az ünnepek alatt!

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 7 perc
Tippünk a témában:
Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

Ahogyan az év vége közeledik, sokan terveznek utazást karácsony vagy szilveszter alkalmából, vagy éppen kihasználják a kezdődő síelési szezont. Azonban, mint minden utazás előtt, érdemes néhány fontos tényezőre odafigyelni, hogy az élmény valóban felhőtlen legyen. A bankkártya érvényességének ellenőrzése, a szükséges limitek beállítása és az előnyös devizaváltás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az utazás zökkenőmentes és örömteli élménnyé váljon. Tekintsük át, mire érdemes odafigyelni a külföldi kikapcsolódás előtt és közben.

Még itthon derüljön ki, ha nem érvényes a bankkártya

Ma már a legtöbb helyen külföldön is lehet bankkártyával fizetni, de már az utazás előtt érdemes ellenőrizni, hogy mikor jár le a kártya, nehogy pont ott derüljön ki, hogy már nem lehet vele fizetni. Ugyancsak érdemes elmenteni a telefonodba vagy felírni valahová a bankod ügyfélszolgálati telefonszámát, hogy probléma esetén azonnal kéznél legyen. 

Legjobb, ha értesíted a bankot is 

Ha EU-n kívüli, távoli országba utazol – ahol adott esetben gyakoriak a visszaélések –, akkor a bank rendszere gyanús aktivitásnak észlelheti a tranzakciókat, és letilthatja a bankkártyát, amivel attól akarnak megvédeni, hogy ellopják a pénzed, persze tévesen.

Éppen ezért körültekintő kártyahasználóként az utazás előtt jelezheted a bankodnak, hogy külföldön leszel, így az amúgy rendszerint belföldön használt kártyánál nem lesz gyanús a bank számára a külföldi költés.

A kártyás limiteket is le kell ellenőrizni, hogy emiatt ne fulladjanak kudarcba a külföldi nagyobb összegű vásárlások, például amikor a szállásért fizettek. Ügyelni kell arra is, hogy ha a szállásadó egyfajta letétként zárol egy bizonyos összeget a számlátokon, akkor a végleges számla kifizetésekor gondoskodjon annak feloldásáról.

Mindig a helyi devizában fizess

Előfordulhat, hogy külföldi bankkártyás vásárláskor a POS-készülék (bankkártyaterminál) forintban írja ki a kifizetendő összeget. Ezt az úgynevezett dinamikus devizaváltás (Dynamic Currency Conversion – DCC) teszi lehetővé.

Kényelmesnek tűnik rögtön forintban fizetni, mivel így nem kell fejben kiszámolni az átváltást, de ettől még a háttérben ugyanúgy történik devizaváltás, csak a bankod helyett a kereskedő végzi, rendszerint számodra sokkal kedvezőtlenebb árfolyamon. Általánosságban az lehet a legjobb, ha minden országban a helyi pénznemben fizetsz a bankkártyáddal, az átváltást pedig bízd a bankodra vagy egy fintech szolgáltatóra, mint a Wise vagy a Revolut – igaz ez a téli, akár karácsonyi, szilveszteri utazásra vagy síelésre is.

Hol érdemes devizát váltani?

Utoljára 2023 tavaszán néztük meg, hogy melyik a legjobb pénzváltási módszer. Akkor a fintech megoldások, vagyis a Revolut és a Wise végeztek az élen, ezeket a banki devizaváltások követték, utána a pénzváltók következtek, amiknél sok rejtett költség lehet, és a legdrágább mindenképp a külföldi ATM-es készpénzfelvétel volt.

Azóta annyi változott, hogy a Gránit, az Erste és az OTP bizonyos feltételek mellett devizapiaci középárfolyamon, azaz mondhatni ingyen vált bizonyos devizákat. Nemrég teszteltük, és a Gránit például a Revolutnál is kedvezőbb árfolyamot kínált, mindezt havi 550.000 forint erejéig, banki munkanapokon 9 és 17 óra között.

A kedvezményes banki devizaárfolyamhoz a Gránitnál és az Ersténél devizaszámlát kell nyitni, ami 2023. december 31-ig mindkettőnél ingyenesen megtehető, és utána erre a devizaszámlára kell forintot átutalni (online felületen keresztül), majd a bankkártyával erről a számláról kell fizetni.

Az OTP esetében az Árfolyam+ kedvezményes számlacsomag elemet kell aktiválni, ami deviza átutalását teszi lehetővé havi 300.000 forintig, illetve külföldön, kártyás fizetésnél is kedvezményesen váltják át a forintot devizára szintén havi 300.000 forintig. Az árfolyam-kedvezmény az internetes kártyás vásárlásokra és a hitelkártyával végzett vásárlásokra nem érvényes.

A készpénzfelvétel külföldön is drága lehet

A világ legtöbb országában, így a legnépszerűbb síparadicsomok többségében is elfogadják a bankkártyákat, ám ez attól is függ, hová utaztok. Lehetnek olyan kisebb települések, ahol a készpénzfizetés elterjedtebb. Emiatt még az utazás előtt javasolt megnézni a bankotoknál, hogy mennyibe kerül az ATM-es készpénzfelvétel az adott országban, ha esetleg kifogynátok az itthon előre váltott valutakeretből.

Nagy kiadásoktól kímélhet meg egy utasbiztosítás

Leginkább a prémium bankkártyákhoz ma már jár vagy igényelhető utasbiztosítás, ez azonban sokszor csak egy alapbiztosítás, ami egy síeléses balesetre valószínűleg nem nyújt védelmet. A síelés és az extrém sportok magas kockázatot jelentenek biztosítói szempontból, ezért ezeket vagy nem fedezik, vagy külön utasbiztosítási csomag vonatkozik rájuk.

Utazás előtt tehát érdemes azt megnézni, hogy a meglévő utasbiztosítás milyen káreseményekre nyújt fedezetet. Ha az nem elégséges, akkor érdemes másikat kötni az utazás időtartamára – ma már ez online megtehető néhány perc alatt.

A legfontosabb, hogy ha kórházi ellátásra szorulnál külföldön – akár betegség, akár baleset miatt –, akkor ennek a költségét térítsék meg, mert ez saját zsebből akár igen drága is lehet, mivel a magyar társadalombiztosítás külföldön nem érvényes. Lényeges lehet, hogy állják a betegszállítás költségeit, hogy a külföldi kórházból haza tudjanak szállítani Magyarországra, és itt tudd a felépülést befejezni.

síelő család - síparadicsom - hó és hegyek - Téli utazás külföldre az ünnepek alatt

Kellemetlen lehet, ha ellopják vagy egy baleset során megsérül az útipoggyászod, ilyenkor is téríthet a biztosító, hogy tudj például ruhákat venni – a lopást, rablást egyébként a biztosító mellett a rendőrségnek is be kell jelenteni. Nem árt az olyan szélsőséges esetekre is felkészülni a biztosítás révén, mint a lerokkanás vagy a baleseti halál – ez utóbbi leginkább a túlélő családtagokat segíti. Természetesen ezeken kívül is számtalan káresetre lehet biztosítást kötni, például ha törlik a repülőjáratot, és emiatt külföldön ragadtok, vagy ha autóval mentetek, és egy baleset következtében haza kell szállítani a járművet.

Ezen kívül az extrém sportok is külön kategóriába szoktak tartozni. Meglehetősen drága dolog tud lenni egy kéz- vagy lábtörés, ha például a sípálya mentőszolgálatának kell elvinnie az orvoshoz, nem beszélve a kezelés díjáról.

Összességében legyen szó egy külföldi karácsonyi vásár meglátogatásáról, egy külhonba tervezett szilveszteri ünneplésről vagy síelésről a hegyekben, a megfelelő előkészületekkel és figyelmességgel garantáltan a lehető legtöbb örömöt hozhatjátok ki az utazásból. Biztonságos utazást és boldog ünnepeket kívánunk minden utazónak!