Mibe fektessek most 5-10 millió forintot?

Buró Szilárd
Buró Szilárd
Olvasási idő: 13 perc

A szerző az Equilor Befektetési Zrt. pénzügyi innovációs vezetője, több évtizedes tapasztalattal rendelkező pénzügyi szakember. A cikk a szerző személyes szakmai véleményét tükrözi.

Túl vagyunk a 2024-es éven. Hogy jobb vagy rosszabb jön, azt most még lehetetlen megjósolni, de az biztos, hogy ez egy kihívásokkal és nehézségekkel teli esztendő volt. Magunk mögött hagytunk számos parlamenti és elnökválasztást, amelyben a világ teljes lakosságának több mint fele közvetlenül érintett volt. Része volt az évünknek egy sikeres olimpia és egy látványos futball Európa-bajnokság, valamint az amerikai kontinens északi részén élők (vagy oda utazók) végignézhettek egy teljes napfogyatkozást.

A befektetések tekintetében szintén izgalmas esztendő volt 2024, hiszen új rekordot döntött szinte valamennyi fontos tőzsdeindex, soha nem látott értéket ért el a bitcoin, és történelmi magaslatokba emelkedett az arany árfolyama is. Ugyanakkor van egy fontos befektetési eszköz, amellyel a kockázatmentes hozamainkat tornázhattuk nagyon régen látott magaslatokba, ez pedig a Prémium Magyar Állampapír volt.

Viszont ez utóbbinak egész biztosan leáldozik 2025-re, miután a tavalyi átlagos éves infláció szinte bizonyosan 4 százalék alatt marad majd, ami még a legjobb prémiummal rendelkező (kivéve persze a babakötvényt) sorozatok esetében is 5,5 százalék alatti hozamot jelent majd az idei esztendőre. Ezen kívül a többi lakossági állampapír esetén is számottevő hozamcsökkenésnek lehettünk tanúi 2024-ben, vagyis az idei évre jelentősen átrendeződött a befektetési lehetőségek tárháza, és a magasabb hozamok már csak némi kockázatvállalással érhetőek el.

Éppen ezért egyre többször találkozunk azzal a kérdéssel, hogy most akkor mibe érdemes fektetni 5-10 millió forint közötti összeget.

Nézzük sorban, hogy milyen lehetőségek vannak az alacsonyabb kamatkörnyezetben, és milyen portfólió az, amivel ennek ellenére egy egészséges hozam remélhető.

Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.

Állampapírok

Amint az már a bevezetőben szóba került, az inflációkövető államkötvények jelentősen veszíthetnek vonzerejükből, ugyanakkor azoknak, akik csak arra figyelnek hosszú távon, hogy a befektetéseik valamivel magasabb hozamot biztosítsanak, mint amit az infláció által a pénzünk veszít az értékéből, továbbra is maradhat egy tartós befektetés a Prémium Magyar Állampapír.

Viszont akár a biztonságosnak tekinthető államkötvénypiacon is jó eséllyel találunk most olyan eszközöket, amelyek a következő évre jó eséllyel magasabb hozamot biztosítanak a PMÁP-nál. Elsők között érdemes megemlíteni a FixMÁP elnevezésű állampapírt, ami talán rendkívül egyszerű és átlátható konstrukciója miatt is sokak kedvence lehet. Nincsen belőle több változat, nem kell különböző lejáratok között döntenünk és a kamata is fix (ahogy a neve is utal rá), vagyis megvásárlásától a lejáratáig változatlan. A jelenleg elérhető sorozat 6,5%-ot fizet évente, és 3 éves lejáratával egy középtávú jó megoldás lehet az alacsony kockázatú befektetések között.

A másik vonzó lakossági állampapír a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP), aminek izgalmát az adja, hogy itt már változó kamatozásról beszélhetünk, ráadásul két különböző lejárat is elérhető belőle, és a referenciakamathoz mért prémium is változhat az évek során, ráadásul a kamatfizetés és az átárazódás itt negyedévente történik. Jelenleg 3 és 5 éves lejárattal lehet megvásárolni a BMÁP-ot, előbbinél teljes futamidőre 1,5% a prémium, míg utóbbinál 3 évig 1,5%, a maradék két évben viszont már 2,5%-os prémiummal lehet számolni, ami a várhatóan csökkenő hozamkörnyezetben is elég vonzónak tűnik. A referenciát egyébként ennél az értékpapírnál a három hónapos diszkont kincstárjegyek (DKJ) kibocsátáskori hozamának átlaga adja az előző négy kibocsátás alapján.

Államkötvények

A nem lakossági államkötvények közül továbbra is azok a B sorozatok (2027/B; 2029/B) lehetnek izgalmasak, amelyek a BUBOR 3 havi értéke alapján kerülnek szintén negyedévente átárazásra, itt viszont nincs prémium, vagyis csak akkor lehet középtávon is értékes a papír, ha a hozamcsökkenés mégsem érkezik olyan ütemben 2025-től, ahogy arra most a legtöbben számítanak. Ráadásul itt már adózás szempontjából is hátrányba kerülhet egy magánszemély, hiszen ezen értékpapírra nem érvényesek azok a kedvezmények, amik a lakossági papír esetén megvannak.

kék alapon rózsaszín malacperselyek - 5-10 millió forint befektetése

Végül, de nem utolsósorban az államkötvények közül fontos kiemelni a hosszabb lejáratú kötvényeket. Az infláció visszaesésével és a hozamgörbe normalizálódásával újra megfigyelhető az a tendencia, hogy minél hosszabb kötvényt vásárol a befektető, annál magasabb hozam érhető el. Az előbb említett 6-7 százalék közötti lakossági állampapíroknál is valamivel magasabb kamattal futnak most a 15 éves vagy esetleg annál is hosszabb államkötvények. Ezek a hosszú lejáratú értékpapírok –  hangsúlyozva, hogy a magas likviditás miatt bármikor eladhatóak – attól válhatnak izgalmas befektetéssé, ha az irányadó kamatok és ezáltal a piac által várt hozamok is csökkenni kezdenek.

Erre, ha nem is rövid távon, de 2-3 éven belül lehet számítani.

Mit jelent az, ha egy 10 éves államkötvénynek a hozama 1%-ot lejjebb jön? 

A hozamok csökkenése a kötvény árfolyamának emelkedését jelenti, mégpedig olyan mértékben, ami a teljes hátralévő futamidőre módosítja az elérhető hozamot, vagyis egy 1%-os csökkenés egy 10 éves értékpapír esetén 10%-os árfolyam emelkedést jelent. Ez pedig azt eredményezi, hogy a jó időpontban megvásárolt hosszú lejáratú kötvényeken akár a hozamánál lényegesen nagyobb nyereséget is elkönyvelhet a befektető, hogyha néhány éven belül egy nagyobb kamatcsökkenést követően értékesíti azt.

DE nem szabad elfelejteni, hogy a nagyobb nyereség lehetőségével legtöbb esetben magasabb kockázat jár együtt.

Ez a hosszú kötvényeknél sincs másképp, még ha csak átmenetileg is jelentkezik ez a kockázat. Abban az esetben, ha a hozamok a mostani szintről még tovább emelkednének, akkor – hasonlóan az előbbiekben levezetett esethez –

1% hozamemelkedés esetén egy 10 éves papírnál 10%-os árfolyamcsökkenés következne be.

Vagyis az portfoliónk ezen eleme 10 százalékot veszítene értékéből. Ugyanakkor ha nem adod el az értékpapírt, akkor ez csak az értékelésben és a portfólió pillanatnyi értékében jelenik meg.

Ha a befektető a lejáratig vagy ahhoz egészen közeli időpontig megtartja a hosszú kötvényeket, akkor tényleges veszteség nem éri. A 7 százalékos hozammal megvásárolt 10 éves kötvény összességében az éves átlagos 7 százalékos hozamot biztosítani fogja, amennyiben a lejáratig megtartja a befektető.

Eddig csak állampapírokról volt szó, de mi a helyzet a részvénypiacokkal?

Folyamatosan felmerül a kérdés, hogy ekkora részvénypiaci szárnyalást követően szabad-e még ezeken a szinteken beszállni vagyis további részvényeket vásárolni. Természetesen a kockázat most sokkal magasabb, hiszen nagyobb esély mutatkozik egy esetleges korrekcióra, átmeneti részvényár-zuhanásra, ami akár jelentősen is csökkentheti egy portfólió értékét.

Ugyanakkor a hosszú távú grafikonok még mindig megerősítik, hogy ezeken a piacokon a trendszerű emelkedés évtizedes távlatokban töretlen. Az is tény, hogy Donald Trump elnöki ígéretei nagyban hozzájárulhatnak a részvények árfolyam-emelkedésének folytatódásához, de az is biztos, hogy ennek egy jelentős része, már a megválasztásával beárazódott a piacokon.

Ugyanakkor van egy olyan terület a világban, ahol a tavalyi év szintén rekordokat döntött a részvények árazásában, de számos mutató alapján továbbra is jelentős alulárazottság mutatkozik a nagyobb piacokkal szemben. Ez a régió a kelet-közép-európai régió, ahol akár a lengyel, akár a cseh, de különösképpen a magyar részvények árazása további lehetőségeket rejt magában. Ebben természetesen nagy szerepe lehet annak is, ha az orosz-ukrán konfliktus bármilyen formában enyhülni tudna, vagy érzékelhető lépések történnének egy békésebb megoldás irányába. Ezek segítségével a régió fontosabb részvényei, akár a tavalyihoz hasonló mértékű emelkedést is produkálhatnának.

Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.

Befektetési arany

Ahogy a bevezetőben is szóba került, jó évet zárt az arany is, hiszen az élesedő geopolitikai konfliktusok között ismét előkerült a menekülőeszköz szerep, és többször is új rekordot döntött a dollárral szembeni árfolyam.

Mindezt egy olyan környezetben, amikor a kamatok még mindig relatív magas szinten vannak, és a részvénypiacok is szárnyaltak. Vagyis amennyiben a kamatok csökkenése nagyobb lendülettel folytatódik 2025-ben, akkor ismét előtérbe kerülhetnek az aranybefektetések, nem is beszélve arról, ha valamelyik háborús konfliktus esetleg negatív fordulatot vesz, vagy ne adj isten újabbak törnének ki a világban.

Mindez megerősítheti az arany pozícióját, és továbbra is érdemes egy portfólióban valamilyen mértékben szerepet adni ennek az örökké csillogó eszköznek.

Ingatlanbefektetés

Másik fontos befektetési eszköz, amihez az utóbbi években rendre hasonlítanunk kell befektetéseink hozamát, az ingatlanpiac. Itt a korábbi látványos áremelkedések után egy enyhülés volt tapasztalható 2024-ben, de ez nem feltétlenül jelentette az értékcsökkenést, csupán a növekedési ütem egyértelmű belassulását.

Mostani előrejelzések szerint némi élénkülés várható 2025-re, de egyelőre kisebb esélyt látnék arra, hogy az előbb felsorolt befektetési eszközök bármelyikét jelentősen felül tudná múlni egy ingatlanbefektetés a következő 1 évben.

Mibe fektetnék 10 millió forintot 2025-ben?

Mindezek figyelembevételével, ha most kellene megválaszolni, hogy milyen elemeket választanék egy 10 millió forintos befektetési portfólióba, akkor az a következőképpen nézne ki:

  • 25% Fix Magyar Állampapír (FixMÁP)
  • 25% Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP)
  • 10% 15 éves Magyar Államkötvény (MÁK)
  • 10% MOL részvény
  • 10% OTP részvény
  • 10% arany ETF
  • 10% lengyel részvény ETF

Ezek az arányok az egyéni igényeknek, céloknak megfelelően változhatnak. Személyre szabott tanácsokért kérj visszahívást!

Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.

A jelen honlapon található információk és kiadványok a szerző(k) személyes szakmai véleményét tükrözik. A szerző(k) a kiadványt munkakörükön kívüli személyes szakmai tevékenység keretében készítette/ék és nem értelmezhető az Equilor Zrt., vagy a honlap üzemeltetőjének vagy egyéb szervezet hivatalos álláspontjaként, ezért ezek a kiadványért, az abban foglalt információkért való felelősséget kizárják.

A kiadvány, a honlapon megjelenő információk nem értelmezhetők a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek. 8. pontja szerinti befektetési elemzésként és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadásként. A kiadvány és a benne foglalt információk marketingközleménynek minősülnek és nem a befektetési elemzés függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készültek, egyúttal nem vonatkozik rájuk a befektetési elemzés terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Jelen kiadvány, abban foglalt információk sem önmagában, sem részben nem képeznek ajánlatot, vagy felhívást semmilyen pénzügyi eszköz jegyzésére, vagy megvásárlására, tartására, értékesítésére és sem maga a kiadvány, sem annak bármely tartalma nem tekinthető semmilyen szerződéskötésre, vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésként, így az ebben szereplő információk csak saját felelősségre használhatók fel. A szerző(k) nem vállal(nak) felelősséget arra, hogy a dokumentumban megfogalmazott előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és azok a valóságban is beigazolódnak.

A dokumentumban foglalt számszerű adatok kizárólag tájékoztató jelleggel bírnak, csak a szerző(k) adott időpontban kialakított véleményét tükrözik és későbbi módosítás tárgyát képezhetik.

A szerző(k), a honlap üzemeltetője nem vállal felelősséget a kiadvány, az abban foglalt információk aktualizálására. 

A kiadványban deklarált tájékoztatások kapcsán nem kerültek figyelembevételre az egyes, dokumentumhoz hozzáférő befektetők pénzügyi ismeretei, egyedi befektetési céljai, kockázatvállaló képessége.

Bármely befektetési döntés meghozatala szükséges és javasolt az adott befektetés alkalmasságának és megfelelőségének adott befektető szempontjából történő egyedi személyreszabott vizsgálata, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések meghozatala előtt tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

A dokumentum, vagy annak tartalmának ilyen felhasználásából, illetve azzal összefüggésben bármely más módon keletkező esetleges veszteségekért a szerző(k), Equilor Zrt., a honlap üzemeltetője felelősséget nem vállal.