Új állampapírok a piacon: megújul a FixMÁP, a PMÁP és a BMÁP – melyik való neked?

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 6 perc

Április 23-tól új korszak kezdődik a lakossági állampapírok világában: érkezik az új Prémium Magyar Állampapír, változik a Bónusz Magyar Állampapír, és a fix kamatozású Fix Magyar Állampapír is kap egy új, 5 éves változatot. De kinek melyiket érdemes választani? Segítünk eligazodni a lehetőségek között. 

A lakossági állampapír továbbra is az egyik legegyszerűbb és legbiztonságosabb befektetési forma, az év további részében viszont jelentős változások várhatók a piacon. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ugyanis bejelentette, hogy április 23-tól új papírok kerülnek forgalomba. A cél, hogy ösztönözzék a lakossági megtakarításokat, és kedvezőbb feltételeket biztosítsanak a kisbefektetőknek.

Ennek megfelelően, ha állampapírban gondolkodsz, hamarosan még többféle konstrukció közül választhatsz, attól függően, hogy fix kamatot, inflációkövető hozamot vagy épp gyakori kamatfizetést szeretnél. Érdemes alaposan megvizsgálni a lehetőségeket, mert mind eltérő befektetői igényeket szolgálnak ki. Nézzük a legfontosabb tudnivalókat!

5 éves FixMÁP – A biztos pont a bizonytalanságban

A Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) fix kamatozással működik, ami a futamidő alatt előre meghatározott, változatlan kamatot jelent. Az újdonság pedig az, hogy az eddigi 3 éves konstrukció mellett április 23-tól megjelenik az 5 éves FixMÁP (2030/Q2 néven) is.

Ez a papír a 3 éveshez hasonlóan évi 6,5%-os fix kamatot kínál, amelynek az időarányos részét negyedévente fizeti ki a befektetőnek.

Mikor éri meg? Különösen vonzó lehet, ha kiszámítható, előre rögzített hozamot keresel középtávra, és nem szeretnél az infláció vagy a kamatkörnyezet ingadozásai miatt aggódni. Szintén jó választás, ha úgy gondolod, hogy az évi 6,5%-os kamat jó hozam lesz az elkövetkező 5 évben, vagy ha nem akarsz aktívan foglalkozni a befektetéseiddel. Hátránya, hogy ha az infláció mégis magasabb lesz, vagy a kamatok ismét emelkednek, lemaradhatsz a jobb hozamokról.

A szintén 5 éves MÁP Pluszhoz képest mindvégig magasabb a kamata:

FixMÁP és MÁP Plusz felhalmozott kamata, grafikon

Ha a kamat visszaforgatásával, tőkésedésével is számolunk, ami a FixMÁP-nál nem garantált, akkor viszont fordul a helyzet, és a MÁP Plusz kamata válik jobbá 4 év után:

FixMÁP és MÁP Plusz felhalmozott kamata - kamatos kamattal, grafikon

Új PMÁP – Inflációkövetés hosszú távon

Megjelenik a 10 éves Prémium Magyar Állampapírt (PMÁP), amely leváltja a korábbi, közel 8 éves változatot – ezt szintén április 23-tól vásárolhatod meg. Az új, 2035/I sorozatnál az első kamatperiódusban (2026. május 24-ig) a kamat fix évi 6,5% lesz, majd a továbbiakban az inflációhoz kötött kamatozás lép életbe. Mindez kiegészül egy meghatározott kamatprémiummal, amely az első hat évben 0,5%, majd a hetedik évtől 1% (0,5% alap prémium + 0,5% hűségprémium).

Mikor éri meg? Ha hosszú távban gondolkodsz, és fontos számodra, hogy a befektetésed megőrizze a reálértékét, akkor jó választás. Amellett, hogy a kamat az inflációhoz igazodik, a kamatprémium révén további hozamot biztosít. A hosszabb, 10 éves futamidő miatt pedig akár nyugdíjcélú megtakarításként is megállhatja a helyét a befektetési portfóliódban. Azonban fontos megjegyezni, hogy ha az infláció alacsony szinten marad, ennek megfelelően a kamat is alacsonyabb lesz.​

Új BMÁP – Ha a rövid távú hozamokra játszol

A Bónusz Magyar Állampapírnál (BMÁP) a korábbi 3 és 5 éves futamidejű papírok értékesítését lezárják, és azokat április 23-tól az új, 4 éves (2029/R1) és 6 éves (2031/R1) sorozatok váltják fel. A kamat mértéke a 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy (DKJ) aukciókon kialakult átlaghozamhoz igazodik, amihez itt is jön még egy meghatározott kamatprémium. Utóbbi a 4 éves papírnál és a 6 éves első négy évében egységesen 1% lesz, míg a 6 éves papír esetében az ötödik és hatodik évben 1,5%-ra emelkedik (0,5% hűségprémiummal). Az 5 éves BMÁP 2%-os kamatprémiumához képest ez az 1,5% csökkenést jelent. Mindkét új BMÁP-sorozat 7,36%-os kamattal startol, és a kamatfizetés háromhavonta történik, így rendszeres jövedelmet kínál.

Mikor éri meg? Ez a konstrukció akkor előnyös, ha a rövidebb távú piaci hozamokhoz igazodó, változó kamatozást részesíted előnyben, és/vagy arra számítasz, hogy a rövid távú kamatok magasak maradnak vagy emelkednek a következő években. Az új 4 éves változat kifejezetten vonzó lehetőség lehet, ha rövidebb időre fektetnél be, illetve rugalmasabb opciót keresel. Ám mivel a kamat teljes mértékben a piaci viszonyokhoz kötött, ha gyorsan csökkennek a rövid távú kamatok, a BMÁP is kevesebbet fog hozni.

Régi vagy új állampapír? Ezeket fontos tudnod, ha váltanál

Miután április 23-án forgalmazásba kerülnek az új PMÁP és BMÁP konstrukciók, a korábbiak már nem lesznek elérhetőek új vásárlásra. Azonban, ha már régebben vásároltál ezekből, érdemes tudnod, hogy a meglévő befektetéseid az eredeti kamatozás, futamidő, kamatprémium és kamatfizetési időpont szerint futnak tovább egészen a lejáratukig.

Ha pedig a meglévő helyett egy új PMÁP-ot vagy BMÁP-ot szeretnél, az csak a meglévő papír visszaváltásával és új vásárlással lehetséges, aminél számolnod kell a visszaváltás költségével. Természetesen a régi sorozatokat nem muszáj eladnod ahhoz, hogy újakat vegyél.

A visszaváltási árfolyamot a Magyar Államkincstár vagy a bankod határozza meg, és jellemzően 0,5-1% körüli levonással érdemes számolni (az aktuális árfolyam és a névérték közötti különbség).

Új állampapírok a laptop kijelzőjén: megújul a FixMÁP, a PMÁP és a BMÁP

Mit jelent a kisbefektetőknek a háttérben zajló állampapírcsere?

A WebKincstárban és a MobilKincstárban bevezetett állampapírcsere funkció mellett az ÁKK ugyanígy „állampapírcsere” néven lehetőséget biztosít a forgalmazó bankoknak, akik

a lakosságtól visszavásárolt papírjaikat az aktuálisan értékesített sorozatokra cserélhetik, és újra értékesíthetik a másodpiacon, szintén a lakosság számára.

Ez a csere tehát a forgalmazókat (bankokat, brókercégeket) érinti, ezzel annyi változik, hogy ezentúl intézményi befektetők is vehetnek lakossági állampapírokat, ettől függetlenül azok végül ugyanúgy a lakossági megtakarítókhoz fognak kerülni. Ezzel a háztartások mellett a forgalmazók is megjelenhetnek a vevői oldalon.

Adómentes hozam: így maradhat több pénz a zsebedben

Fontos kiemelni, hogy a lakossági állampapírok esetében a kamatjövedelem teljes egészében adómentes a magyarországi magánszemélyek számára. Ez azt jelenti, hogy se kamatadót, se szociális hozzájárulást nem kell fizetned, így az elért hozam teljes egészében a tiéd marad – ami jelentős előnyt jelent más befektetésekhez képest.

Az infláció és a kamatkörnyezet alakulása azonban hatással lehet a különböző állampapírok hozamára, ezért érdemes alaposan megfontolni, hogy melyik konstrukciót választod. Azt is fontos számításba venni, hogy melyik illeszkedik leginkább a befektetői céljaidhoz, és érdemes alaposan tájékozódni az új sorozatok részleteiről.

Kérj ingyenes segítséget az Equilor befektetési szakértőjétől.
Több mint 15 000 elégedett ügyfél, 30 év tapasztalat
Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.